2 yıllık mezunlar nasıl polis olur

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, Misafir üyesi tarafından 23 Şubat 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: 2 yıllık mezunlar nasıl polis olur. slm ben 2 yıllık üniversiteede okuyorum ben bu sene össye girip polis olmayı düşünüyorum benim 2 yıllık daha okumam gerekiyomu yoksa direk egitimden... Polis dediğin bıyıklı olur! Öğrenci ve yeni mezunlar nasıl özgeçmiş hazırlamalı? ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    slm ben 2 yıllık üniversiteede okuyorum ben bu sene össye girip polis olmayı düşünüyorum benim 2 yıllık daha okumam gerekiyomu yoksa direk egitimden geçip polismi yapıyolar?bide avcumun içinde 25 30 cm lik düz çizgi gibi iz var bi sorun olurmu acaba cvp verebilirimsiinz
    Sponsorlu Bağlantılar
    23 Şubat 2010
  2. PMYO sınavına Kimler, Nasıl Basvurabilir

PMYO, Polis Meslek Yüksek Okulu anlamına gelir. Pmyo (Polis Meslek Yüksek Okulları)‘na lise veya 2 yıllık üniversite yani ön lisans mezunu kişiler başvuruda bulunabilirler. 2 yıllık üniversite(ön lisans)mezunları lise mezunuymuş gibi başvuruda bulunurlar ayrıca bir hak verilmez. Aynı zaman PMYO (Polis Meslek Yüksek Okulu) Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan Polis Memurlarına mesleki ilk eğitimi vermek ve yetiştirmek üzere, Polis Akademisi Başkanlığına bağlı 2 yıl süreli ön lisans düzeyinde eğitim ve öğretim verilen parasız yatılı ve üniformalı eğitim kurumlarıdır.

PMYO sınavlarına önbasvurular öss sınavından 2 gün sonra yapılır. Temmuz sonuna kadar devam etmektedir. Ön basvurular internet üzerinden http://pmyo.egm.gov.tr/ adresinden yapılır. temmuz ayının son 10 günü içerisinde sahsen basvurular yapılır. Sahsen basvurular adayların ikamet illerindeki basvuru merkezlerine yapılır. Basvuru merkezlerini http://pmyo.egm.gov.tr/ sayfasından öğrenebilirsiniz.

Agustosun ilk iki haftasında mülakat yapılır. Mülakatlarda adaylarda bulunması gereken bazı sartlar aranır.

1.)Öss de herhangi bir bransda 200 barajını geçmiş olmak

2.)Sınavın yapıldığı yılın 1 Ekim (dahil) tarihi itibariyle askerliğini yapmayan erkekler ile bayanadaylar icin 18 yasını tamamlamıs ve 24 yasından gun almamıs olmak, askerlik hizmetini yapmıs erkek adaylar icin ise 26 yasından gun almamıs olmak, (18 yasını tamamladıktan sonra yaptırılan yas duzeltmeleri dikkate alınmaz ve gecerli sayılmaz.) Buna gore, bayan ve askerlik hizmetini yapmamıs erkeklerde 01 Ekim 1985 – 01 Ekim 1990 tarihleri arası, askerlik hizmetini yapmıs erkeklerde 01 Ekim 1983 ve takip eden tarihlerde doğmus olmak

3.)Erkekler icin 167 cm., bayanlar icin 165 cm.’den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi 15(dahil) ile 30 (dahil) arasıda olmak Sağlık durumu yonunden Emniyet Teskilatı Sağlık Sartları Yonetmeliğinde belirlenen kosulları tasımak

Yüksek okullarda öğretim süresi sınıf geçme esası ile iki öğretim yılıdır. Eğitim-öğretim yılı Ekim ayının ikinci haftası başlar. Öğretime başlama tarihinden önce birinci sınıf öğrencilerine en az 15 gün süreyle intibak eğitimi verilir. Dönemler arasında 2 haftalık sömestr izni verilir. İki öğretim yılı arasında Akademi tarafından belirlenen takvime göre uygulamalı eğitim yaptırılır. Uygulamalı eğitim dışında kalan süre yaz tatili olarak kullandırılır.

PMYO Sınavı

Her sene emniyet müdürlüğü tarafından yapılan polis meslek yüksek okulu (PMYO) sınavı bu sene ösym tarafından yapılacak tabi bunda gecen seneki sınavda adana da soruların çalınması etkili oldu.

YAZILI SINAVIN İÇERİĞİ: Yazılı sınavda adyalara, ortaöğretim düzeyinde Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümlerinden oluşan 120 soruluk bir yazılı sınav uygulanacaktır. Sınav, beş seçenekli çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır. Testteki konular ve ağırlıkları
    Genel Yetenek: Türkçe (%30), Matematik (%30),

Genel Kültür: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (%10), Türkiye ve Dünya Coğrafyası (%10), Temel Yurttaşlık Bilgisi (%10), Güncel ve Kültürel Konular (%10) şeklinde olacaktır.

ÖSYM‘nin yapacağı 2008 PMYO sınavında soru dağılımı aşağıdaki gibi olacaktır:
    Türkçe 36 soruMatematik 36 soru
    Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi 12 soru

Türkiye ve Dünya Coğrafyası 12 soru

Temel Yurttaşlık Bilgisi 12 soru
    Güncel ve Kültürel Konular 12 soru

Kaynak: Nasıl Polis Olunur | edu-egitim
    23 Şubat 2010
  3. 2 yıllık bitirirsin 4 yıllıga tamamlarsın sınava girer komser olursun.
    24 Şubat 2010
  4. ya anlamıorum önlisans mezunlarıda össye girmek zorundamı polis meslek yüksekokuluna gitmek için
    13 Şubat 2011
  5. polis olmam için kaç puan almam lazım
    19 Nisan 2011
  6. Bu konuda daha ayrıntılı bılgınız varsa cevaplarsanız sevınırım.ıkı yıllık okurken dısarıdanda ıkı yılık mezun olunca komıserlık yolu acılabılıyormu veya pmyö den mezun olup narkotik asayiş veya
    terörle mücadele de görev yapma olanagı varmı.cevaplarsanız sevınırım.
    5 Kasım 2011
  7. ALLAH Razı Olsun
    29 Kasım 2011
  8. ösym sınavından 200 puan alamayanlar giremiyor mu?
    17 Nisan 2014 20:37
soru sor