6.Sınıf Fen ve Teknoloji Organeller ve Görevleri

İsimli konu WH 'Kimya' kategorisinde, CG16 üyesi tarafından 12 Eylül 2011 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: 6.Sınıf Fen ve Teknoloji Organeller ve Görevleri. Belki Google'de araştırma yapan 6. Sınıf Öğrencileri için Fen ile ilgili bilgiler hazırladım. Kısa Kısa bilgilerini yazacağım. Hayvan hücresini... 8. Sınıf Fen ve Teknoloji 2.Dönem 2.Yazili 6 8.Sınıf Fen Ve Teknoloji Test Soruları - 6 ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Belki Google'de araştırma yapan 6. Sınıf Öğrencileri için Fen ile ilgili bilgiler hazırladım. Kısa Kısa bilgilerini yazacağım. Hayvan hücresini yazıyorum.(Ben 6. Sınıfı seçtim en eğlendiğim sınıftı.)

Evet başlıyoruz.Gelişmiş bir hücredeki organeller ve görevleri:
    Ribozom:Protein üretir.
    Koful:Atıkların depolandığı yerdir.
    Mitokondri:Enerji üretir. (Besin+Oksijen-----Karbondioksit + Su)
    Sentrozom:(Sadece hayvan hücresinde olur.) Hücre bölünmesinde iğ ipliği üretir.
    Lizozom:Sindirimi sağlar ve OTOLİZ OLAYI'nı yapar (Otoliz Olayı:Hücre öldüğünde bütün hücreyi sindirmek.)
    Endoplazmik Retikulum:Madde alışverişini sağlar (Granüllüsü ve Granülsüzü vardır.)

Bunların hepsi (Sentrozom dışında) bitki hücresinde vardır. Ve bitki hücresinde 3 tane daha ek organel vardır:

PLASTİDLER
    Kloroplast:Bitkiye yeşil rengini verir ve fotosentezi yapar.
    Kromoplast:Bitkiye yeşilin dışındaki renkleri verir ve bitkiyi güneşin zararlı etkilerinden korur.
    Lökoplast:Kökte bulunur.Renksizdir ve yiyecek depo eder.

Umarım yardımı olmuşumdur.

Şimdiden teşekkürler
    Sponsorlu Bağlantılar
    12 Eylül 2011
  2. Yorum yazan yokmu misafir falan ? :)
    12 Eylül 2011
  3. ilk yorum benden olsun

Bu tür konulara daha cok agirlik verilmeli webhattinda o yüzden bu tür konularin devamini bekliyoruz tskler verdigin emek icin:)
    12 Eylül 2011
  4. ne demek ben teşekkür ederim :)
    13 Eylül 2011
  5. Saol arkadasım isime yaradı bu bilgiler :)
    13 Eylül 2011
soru sor