Abdestin Manevi Faydaları nedir

İsimli konu WH 'İslam ve Din Kültürü' kategorisinde, ▫нαтαsιż¢ üyesi tarafından 7 Ekim 2011 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Abdestin Manevi Faydaları nedir. Abdestin Manevi Faydaları nedir Abdestin maddi manevi faydalari Abdestin maddi – manevi bir çok faydaları vardır. Günde en az 5 sefer abdest alan bir... Sağlık yönünden gusül ve abdestin faydaları Abdestin İnsan Sağlığı Açısından Faydaları nedir ...

 1. Sponsorlu Bağlantılar
  Abdestin Manevi Faydaları nedir
  Abdestin maddi manevi faydalari

  Abdestin maddi – manevi bir çok faydaları vardır. Günde en az 5 sefer abdest alan bir Müslüman temizliği itiyad haline getirmiş olur ki, bu, onu hastalığa sebep olacak hallerden korur, mikroplardan arındırır. Bu, abdestin maddi faydasıdır.

  Abdestin manevi faydaları da çoktur. Peygamber Efendimiz Sallallahü ve Aleyhi Vessellem Enes bin Malik Hazretlerine hitaben : “Oğulcuğum ! Abdestini tam al ki, Hafaza melekleri seni sevsin ve ömrün uzasın” buyurmuşlardır.

  Abdest; aynı zamanda yüze nur, kalbe sürurdur. Küçük günahların affına bir vesiledir. Bu hususu Peygamber Efendimiz Sallallahü ve Aleyhi Vessellem şöyle belirtmişlerdir : ” Kim emredildiği şekilde abdest alır, yine emredildiği şekilde namaz kılarsa, geçmiş bütün günahları af olur.

  Abdest, mü’minin manevi silahıdır. Onunla kendini kötü his ve arzulardan korur. Zihnine hücum eden vesvese ve menfi fikirlerin tesirinden kurtulur. Yeter ki, her vakit abdestli olmaya dikkat etsin.

  Abdestli kimseler, çoğu zaman habis ve şerli varlıkların şerrinden abdestleri hürmetine kurtulur, kötülüklerinden uzak kalırlar.

  Bir hadis-i şerifte, abdestli iken vefat edenin şehitlik mertebesine çıkmasının dahi mümkün olacağı beyan buyurulmuştur.

  Müslümanların abdest azalarının mahşerde ayın on dörtü gibi parlak ve beyaz, yüzlerinin nurlu olacağı, yine hadis-i şeriflerle sabittir. Bu, diğer ümmetlere verilmeyen bir hususiyettir.
  Sponsorlu Bağlantılar
  7 Ekim 2011
  #1
soru sor