Aşırı Hırs

İsimli konu WH 'Ruh Sağlığı' kategorisinde, "...Gripin..." üyesi tarafından 28 Nisan 2011 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Aşırı Hırs. Mükemmelcilik engelini çok sık olarak üst düzey yöneticiler arasında görüyorum. Bu kişiler hırslı insanlardır. Onların başarılarında, hırsın yanı sıra... > Hırs Hırs ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Mükemmelcilik engelini çok sık olarak üst düzey yöneticiler arasında görüyorum. Bu kişiler hırslı insanlardır.
    Onların başarılarında, hırsın yanı sıra mükemmel olma arzusu da büyük bir rol oynamıştır. Mükemmelcilik sendromu, özellikle, başarılı olmaları için kesinliğin mutlaka gerekli olduğu mühendislik, finans ya da bilim çevrelerinden olan kişiler için söz konusudur. Bu nedenle onlar iletişime de aynı standartları uygularlar. Sorun, onların, konuşurken, mükem-melcilik anlayışlarını, ciddi, sıkıcı, mekanik ve donuk olan aşırı denetimli sunumlarına da aktarmalarıdır.
    İnsanları, sözel iletişimler sırasında mükemmel olma konusunda kaygılanmamaları gerektiğine ikna etmek güçtür. Kendileri için o kadar yüksek bir standart koymalarının bir nedeni, başkalarının boy hedefi olmaktan korkmalarıdır. Hatırlanacağı gibi, işadamlarının çoğu başarılarını özel mekanlarda elde etmişlerdir. Ama aynı şeyi topluluk içinde yapmamışlardır. Günümüzde iş yaşamındaki insanlar üzerinde, halk tarafından tanınmış olma konusunda çok daha fazla baskı vardır. Kitle iletişim" araçları ve toplum, günümüzün yöneticilerinden daha fazla açıklık beklemektedirler. O nedenle, yöneticiler sanki incinmezmiş gibi görünmeye çabalamak için çok zaman harcarlar. Gerçekte ise, daha insan gibi, daha incinebilir görünselerdi ve mükemmel olmaya çalışmasalardı, iletişimde çok daha başarılı olurlardı. Teknik açıdan çok iyi konuşan, ancak dinleyicilerinin salondan esneyerek çıktığı, insanlar gördüm. Şahane bir sese sahip olmayan, hatta biraz dura dura konuşan insanlar da gördüm. Ama söylediklerinde kararlı oldukları ve ilginç oldukları için, dinleyiciler "Daha uzun süre dinleyebilirdim" diyerek mutlu bir şekilde dışarı çıkarlar. Seçim şansı verildiğinde, dinleyici daima, teknik olarak mükemmele yakın ama sıkıcı konuşmacı yerine, ilginç ama teknik açıdan mükemmel olmayan konuşmacıyı tercih eder.
    Sponsorlu Bağlantılar
    28 Nisan 2011
soru sor