Atatürkün az bilinen akrabaları

İsimli konu WH 'Türkiye ve Ulu Önder Atatürk' kategorisinde, orjinal2.0 üyesi tarafından 1 Kasım 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Atatürkün az bilinen akrabaları. [IMG] Bazen yanımda onun hakkında ileri geri konuşulunca canım sıkılıyor, ‘o benim akrabam sözlerine dikkat et’ diyorum ama inanan olmuyor genellikle”... Atatürkün Yakınları Akrabaları - Atatürkün Karısı Latife Hanım: Latife Uşşaki... Atatürkün Yakınları Akrabaları - Atatürkün Manevi Kızı Ülkü Adatepe: Ülkü Adatepe... ...

1. Sponsorlu Bağlantılar

Atatürkün az bilinen akrabaları Bazen yanımda onun hakkında ileri geri konuşulunca canım sıkılıyor, ‘o benim akrabam sözlerine dikkat et’ diyorum ama inanan olmuyor genellikle” diyor Boraz Kanıpak. Kendisi reklâm yazarlığıyla uğraşıyor, bahsettiği akrabasıysa Atatürk’ten başkası değil.

Biz baba Ali Rıza Efendi, anne Zübeyde Hanım, kız kardeş Makbule ve Atatürk’ün eşi Latife Hanım’la sınırlı yakınların, bir dönemi yaşayıp nesillerini devam ettirmeden bu dünyadan ayrıldığını biliriz genellikle. Bugüne kadar ulaşan akrabalarındansa çoğumuzun haberi yoktur.

Atatürk’ün amcası Hafız Mehmet Emin Efendi’nin çocuklarından, yani Atatürk’ün kuzenlerinden günümüze kadar devam eden nesilden ilk olarak 1980’lerde emekli general Burhan Göksel bahsetmişti. Bugün bir kısmına hala ulaşılamayan bu kolun fertlerinden ikisi, Atatürk’ün amcaoğlu Salih Efendi’nin Dolmabahçe Sarayı’nda yetişen kızı Nafa Orcay’ın torunları Hikmet Süreyya (Berfe) Kanıpak ve Emrah Anul. Atatürk’ün yanında büyüyen Nafia Orcay aynı zamanda anne tarafından Kanuni Sultan Süleyman’ın neslinden. Bilinen adıyla Süreyya Berfe Türkiye’nin önemli şairlerinden ve şu sıralarda yaşamını Urla’da sürdürüyor. Müzisyen Emrah Anul’u ise 1990’ların pop müzik grubu Vitamin’den hatırlayabilirsiniz. Emrah Anul ve Süreyya Berfe’nin oğlu Boraz Kanıpak Atatürk’ün aile içinde, önderliğinin yanı sıra insani yanları öne çıkan, akrabalarına ilgi gösteren bir kişilik olarak anlatıldığını söylüyor.

ATATÜRK’ÜN YANINDA BÜYÜYEN ANNEANNE

Ailede dinlediğiniz Atatürk anıları var mıdır?

Emrah Anul: Anneannem Nafia Orcay bir plak doldurmuş zamanında, ben çocukken dinlemiştim orada söylüyordu Atatürk’le akraba olduğumuzu ama öyle çok anı olan bir plak değildi. Sarayda büyümüş kendisi, Atatürk’ün yanında. İsmet İnönü, Kazım Karabekir gibi Atatürk’ün çevresindekileri, arkadaşlarını tanıdığını söylerdi. Bir gün bakanlar gelecekmiş saraya, Atatürk kendisini yanına çağırmış, birazdan gelecek kişileri birlikte ağırlayacaklarını, önlerinden geçerken elini nazikçe öpmek isteyeceklerini, onun da bir hanımefendi gibi buna izin vermesi gerektiğini, korkmamasını söylemiş. Bunu çok anlatırdı.

Boraz Kanıpak: Akrabalarına, yeğenlerine ilgi gösterirmiş. Rahatsızlanmadan önceki günlerinde Nafia Orcay’ın kardeşi Vüsat Erbatur’un kızının düğününü Park Otel’de kendisi yapmış, düğünde gelinle dans etmiş.

Aileye miras kaldı mı ondan?

E.A.: Atatürk’ün akrabası olduğumuzu öğrenenler bize en çok bunu soruyor. Ama öyle büyük bir miras durumu yok, koskoca ülkeyi bırakmış arkasından böyle şeyleri düşünecek biri değil, kimsenin de öyle bir beklentisi olmamış zaten ailede. Annemin anlattığı bir şey var; Atatürk’ün manevi çocukları vardı, Makbule hanım Ankara’da hastanedeyken bu evlatlıklar onun değerli takılarını saklamak için almışlar ama bir daha haber alınamamış takılardan.

B.K.: Bebek’te ailenin yaşaması için bahçeli bir ev bırakmış, ama bizim ailenin insanları çok iyi niyetli ve saftır, kötü bir şey akıllarına gelmez. Dışarıdan gelen damatlardan biri, yasaları iyi bilen bir avukat kendi üzerine geçirmiş evi. Şu anda maddi anlamda miras kalan bir şey yok yani Atatürk’ten.

AİLEDE HERKES FENERBAHÇELİ

Manevi miras peki…

B.K.: Teyzelerimiz çok iyi yemek yapar, zeytinyağlıları özellikle. Sorduğumuzda, “biz sarayda yetiştik, nasıl yemek yapılacağını, sofra kurulacağını biliriz” derlerdi. Atatürk de zeytinyağlıları ve mezeleri severmiş. Beyefendi gibi davranmak ailede önemlidir bir de, öyle büyütüldük hep. Herkes Fenerbahçelidir ailede, bir de rakıyı adabına göre içeriz.

Akrabalığınız yaşamınızı kolaylaştırıyor mu?

E.A.: Yok hayır, biz zaten yetiştirilme biçimimizden dolayı öyle “Atatürk’ün akrabasıyız biz” diyerek ortalıkta gezmiyoruz. Çok gerekmedikçe açıklamayız bunu.

Ne zaman açıklarsınız, kimlere söylersiniz?

B.K.: Yani herkes ailesinden ne zaman kimlere bahsediyorsa biz de o zaman bahsediyoruz, özel bir durum yok. Ama tabi özel bir kişilik kendisi, hakkında çok konuşuluyor. Bazen yanımda ileri geri konuşulunca kendimi kötü hissediyorum, o benim akrabam, ağzınızdan çıkana dikkat edin diyorum ama inanan olmuyor çoğunlukla.

Nasıl bir kişidir sizin için Atatürk?

E.A.: Bizim için şimdi bildiğimiz anlamıyla bir siyasetçi ya da bir asker değil Atatürk. Bir önder demek daha doğru olur. Bazen Atatürk’ün halkı tanımadığı, ona mesafeli olduğu söylenir. Kimse kimseyi kandırmasın, halkı daha yakından tanıyan siyasetçi gelmemiştir ondan sonra. O millete ‘zeki’ demiş, sonra gelenler de ‘odun’ yerine koymuş, cahil bırakmış.

Sponsorlu Bağlantılar
    1 Kasım 2008
  2. TeşekkürLEr
    2 Kasım 2008
  3. Teşekkürler........
    2 Kasım 2008
soru sor