Besi danası nasıl seçilir? Fiyatları nedir?

İsimli konu WH 'Soru Cevap' kategorisinde, fleam üyesi tarafından 15 Eylül 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Besi danası nasıl seçilir? Fiyatları nedir?. Şimdi ben şöyle söylim ben başlarda süt ineği almak istedim ama daha zor bir iş olduğu için besicilik yapmaya karar verdim. Birde ben bu işe başta küçük... Hoparlör Nedir ve Nasıl Seçilir? Kullanışlı şifonyer nasıl seçilir ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Şimdi ben şöyle söylim ben başlarda süt ineği almak istedim ama daha zor bir iş olduğu için besicilik yapmaya karar verdim. Birde ben bu işe başta küçük olarak başlayıp 2-3 yıl içerisinde hayvan sayısını arttırmayı düşünüyorum. Yani şimdilik 10 hayvanla başlayıp ilk satıştan sonra bu sayıyı 20-25 e çıkarmak gibi. Buradan yola çıkarak Besi hayvanı olarak ben Montofon düşünüyorum (tavsiyelerinize ihtiyacım var) daha dayanıklı olduklarını Türkiye şartlarına daha iyi uyum sağladıklarını okudum.
    İlk başta kaç aylık danaları tercih etmeliyim birkaç yörenin fiyatlarını verebilirmisiniz. kaç aylık olana kadar bakmalıyım.
    Besisi tamamlanmış hayvan kaç kilo canlı ağırlık gelir. Ve bunun verimi nedir (et olarak)
    Bir besi hayvanı besi süresi boyunca ortalama günde hangi yemlerden ne kadar yer ve bu yemlerin bana fiyatlarını verebilirmisiniz.
    Bu işin külfeti nedir ben biraz küçük başlayacam yani başlarda hem işime devam edip hem de besi işini yapmak istiyorum ama şöyle düşünelim benim babam emekli hayvanlara o bakablir.
    Ben bu işe 30 000 TL sermaye ile girmeyi düşünüyorum anlattıklarım dahilinde yeterlimi?
    Bu iş için çok hevesliyim ama hevesim kırılmak üzere çevrem bu işi bilmediğinden bana hep zarar ederim gözüyle bakıyorlar ama bana kağıdı kalemi alıpta konuşan yok hep kulaktan dolma Tv den görme netten okuma bilgilerle konuşuyorlar. Bu yüzden sizin bilgilerinizden yaralanmak istiyorum. Aralarda atladığım şeyle olabilir benim yoğun bi işim var arada bi boşlukta yazdım cevap verirseniz sevinirim
    Sponsorlu Bağlantılar
    15 Eylül 2010
  2. sa.kardeşim.ben de uzun yıllar besicilik ile uğraştım.deneyimlerimden yola çıkarak sana bilgi vereceğim.
    Ben besi danasını 0-3 aylıkken alıp 2 yaşına kadar besliordum.ort 40-50 baş hayvan besledim.yarı açık ahırımda.bu 0-3 aylık hayvanların ırkları simental-montofon ve holstein gibi çeşitli ırklardan seçtim.bu o-3 aylık danalar (et kombineli) yaklaşık1500 tl civarında.sattıgım zazamnda yaklaşık 5000 tl gibi bir satışı var.ben bu işle çoook kazandım.hayvanların kaba yemini(yonca ve mısır silajı) kendim yaptım.dışarıdan hiçbir şekilde fabrika yemi almadım.alan kişiler zarar ediyor ztn.kısacası benım sana tavsiyem buzağı alıp 2 yaşına kadar bakman yeterli.buzağı başına ort 4000 gibi bir kar söz konusu. yardımcı olabildiysem ne mutlu bana .)
    3 Haziran 2012
soru sor

Alakalı Aramalar:

1. et besi danası nasıl olmalı