Bilgisayarda PHP Dosyalarını Çalıştırmak (LOCALHOST KURULUMU)

İsimli konu WH 'Web Tasarım ve Hazır Kodlar' kategorisinde, patcah üyesi tarafından 24 Mart 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Bilgisayarda PHP Dosyalarını Çalıştırmak (LOCALHOST KURULUMU). Bilgisayarımızda normal bir html dosyasını kolaylıkla çalıştırabiliriz. Ancak php dosyaları bu kolaylıkta çalışmaz. Php dosyalarını bilgisayarımızda... php dosyalarını calıstırmak PHP Kurulumu ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Bilgisayarımızda normal bir html dosyasını kolaylıkla çalıştırabiliriz. Ancak php dosyaları bu kolaylıkta çalışmaz. Php dosyalarını bilgisayarımızda görüntüleyebilmek için bir programa ihtiyaç duyarız. Biz bu derste Appserv programını kuracağız.

Appserv programını indirmek için aşağıdaki linke tıklayın;

4shared.com - online file sharing and storage - download Appserv.rar

Programı indirdikten sonra kurulum yaparken dikkat etmeniz gereken hususlar vardır, Bu hususları şimdi açıklayalım:

Programı C sürücüsüne kurun, kendisi otomatik olarak bu sürücüyü seçer.

Bu ayarlara dokunmayın,

User name ve pasword yazan yere root ve root yazın (unutmamak için) Sonra lazım olcak . Eğer unutmam diyorsanız istediginiz kullanıcı adı ve parolayı verebilirsiniz Bilgisayarda PHP Dosyalarını Çalıştırmak (LOCALHOST KURULUMU)

Next e tıklayın ve programı kurun.

Programın kurulumu bittikten sonra web tarayıcınızdan http://localhost/ adresine girip programın çalışıp çalışmadığını test edebilirsiniz Bilgisayarda PHP Dosyalarını Çalıştırmak (LOCALHOST KURULUMU)

Çalıştırmak istediğiniz php dosyaları veya php scriptleri C/Appserv/www/ klasörünün içine atmanız gerekir.

Dosyayı nasıl görürüm ?

Dosyanın adı index.php olsun,

Bu dosyayı www klasörünün içine atın,

Dosyayı görmek için web tarayıcınıza http://localhost/index.php yazmanız yeterli olacaktır.

Umarım mantığını anlamışsınızdır.

Birdahaki derste mysql desteği gerektiren bir scripti bilgisayarımıza nasıl kuracağımı anlatacağım Bilgisayarda PHP Dosyalarını Çalıştırmak (LOCALHOST KURULUMU)
    Sponsorlu Bağlantılar
    24 Mart 2010
  2. Ellerine saglık patcah seni hiç tanımıyorum :D :D ama çok güzel konular açıyorsun ve hiçbiride alıntı deil...
    24 Mart 2010
  3. Yorum için teşekkürler, elimden geldiğince paylaşım yapmaya çalışıyorum :)
    24 Mart 2010
  4. Çalışmadı bende hata veriyor o sayfaya girmiyor. Win7 uyumlumu program ?
    17 Temmuz 2010
  5. Eline,emeğine sağlık arkadaşım,:) sende olmasan bu bilgiler için çok zaman kaybedecektim:bravo:...sen hazır pişiriyorsun biz yiyiyoruz..:D
    17 Temmuz 2010
  6. Windows7 ile uyumlu olup olmadıgını bilemiyorum.

Birde yeni sürümünü deneyin. Ben bu sürümü kullanıyorum vede çok memnunum :)

Download:

Appserv_v2.5.10.rar - 4shared.com - online file sharing and storage - download

Yorum için teşekkürler :)
    20 Temmuz 2010
  7. saol kardeş ama biz bunları nasıl herkesin görmesii saglayacagız mesela bende bir script var bunu nasıl hostuma ekleyecem bilmiyorum.lütfen bendeki script online oyun scripti bunu nasıl intternete görünmesini saglayacagım bilmiyorum lütfen yardım
    1 Ekim 2010
  8. Hostuna eklemek için bir ftp programı kullanmalısın :)

Filezilla veya Flash FXP olabilir mesela. Eğer hiç kullanmadıysan dosyalarını nasıl atacağını google dan arayarak bulabilirsin.Eğer yapamazsan detaylı biçimde açıklarım :)
    2 Ekim 2010
  9. teşekkürler işime yaradı :tamam:
    2 Ekim 2010
  10. Yorum için teşekkürler :)
    2 Ekim 2010
  11. güzel konu
    16 Ekim 2010
  12. tşkler ....:)
    14 Kasım 2010
  13. appserve in mantigini tam anlayamaidm kardes ? Yani sdc acabilmek icin mi ise yarar bu ?Hazir Templateleri editlemek icin kullanilmiyormu ?ornegin drupal.org dan aldigim hazir php sablonlari kendi istedigim sekilde nasil duzenlicem ?Appserv le mi yoksa baska birseyler mi ? Mysql in mantigini da anlamadim..biri bilgilendirirse sevbinirm..
    18 Nisan 2011
  14. Appserv bilgisayarında php dosyalarını , php scriptlerini (drupal vb.) çalıştırmak için kullanılan bir programdır. Appserv bilgisayarına kurulduğunda bilgisayarında bir yerel hosting oluşur. (localhost) Bu hostinge php scriptlerini kurabilir , bu scriptleri yardımcı programlarla ( dreamweaver , photoshop , fireworks vb.) düzenleyebilirsiniz. Örneğin drupal kurup indirdiğiniz php şablonlarını localhosta yükleyip dreamweaver ile düzenleyebilirsiniz.

Umarım kafanızdaki soru işaretleri azalmıştır :)
    19 Nisan 2011
  15. Muthis cevap allah razi olsun. Evet simdi anladim. Ama madem dreamweaver gibi programlara acabiliyorum neden Appserv kullaniyorum ? Yani bunun avantaji tam olarak ney ? Localhost olsutumranin avantaji nedir ?Nedne direk duzenlyiyicelerle acmiyoruz ??

Ayrica su nokkatalara kafam takilior. Bir turlu anlayamiorum...
    1-)Facebook youtube gibi buyuk capli siteler nasil kuruluyor ?? Ne tur malzemeler ve alt yapi kullanio bu sitelerde ? Okdr buyuk dosyalar nereyew kaydedilioo ? Bu sitelerin kapasitesini sinirsiz yapan nedir ?Biz bir site kursak kendi capimizda bi upload sinirimiz oluyor ?

2-) Hdd (tb lik ) lerin sitelerde kapasite olarak kullanildigini duymustum.Bu dogru m ? Peki hdd gibi dosya saklayicilar bir sitenin alt yapisina dosya saklayici olarak nasil kuruluyor ??

Bilgiler icin simdiden tsk edeirim herkese...:agla:
    19 Nisan 2011
  16. Bilgisayarında bir localhost oluşturmanın birçok avantajı var. Bilgisayarına appserv kurmazsan sadece dreamweaver veya başka bir kod editörü ile php sayfalarının içeriğini değiştirebilirsin ve appserv kurmadığın için bunu bir tarayıcıda test edemezsin. Şöyle düşün ; Dreamweaver ile tasarımını yaptın drupal e ekledin hosting e yolladın. Tarayıcıdan baktığında saçma sapan bir hata çıktı. Kodları düzenleyip tekrardan yollaman gerekir. İşte bilgisayarında localhost olduğu zaman bu hataları internet olmadan da çözüp , sıfır hatayla hosting e yükleyebilirsin.

Youtube facebook gibi siteleri kurmak tabiki kolay değil. Kendine göre scriptleri vardır ama tutulmasını istiyorsan bu scriptleri kendin yazman gerekir. Zaten bu siteler belli bir seviyeden sonra şirket oluyorlar. Dosyaları kaydettiği yer ise hosting e bağlıdır. Senin aldığın hostingde upload sınırı olabilir ama sınırsız hostingler de vardır. Tabi sınırsız hostinglerin fiyatıda sınırsız olmasıyla doğru orantılı :)

Hdd lerin kullanıldığını bende duydum ama nasıl kurulduğu hakkında bir fikrim yok :)
    20 Nisan 2011
  17. Anladim cok tsk ederim Patcah. Simdi daha net oldu.Ayrica kendi scriptimizi yapmak bisi asar baba html den devam edelim bizen iyisi :hehehe: Facebook gibi buyuk sitelerin hostinge bagli kalmasi cok ilginc geldi bana...Adamlardaki o parayla hostingi bile satin alirlar kopmle xD bence once hostingden gelisiolar..Yeteirnce buyuyunce de tamamen bagimsizlasiolar. cunku dusunsenize hosting eline etegini bi cekse koca site kut gitti.O riski almazlar heralde .Harddisk de belki binevi hosting gibi calisiorud..Sinirsiz alan.Harddisklerin sonu gelmez.Hatta dogrumudr bilmem ama buyuk firmalrin(google face gibi) sirf hdd saklamak icin kurulmus binalari oldugnu duydum.Ne derece dogru bilemem ama mantikli gibi..O kdr veri baska nereye kaydolcak...
    20 Nisan 2011
  18. Evet bu büyük firmaların bunları saklamak için binaları var örneğin şu adrese bakabilirsin. Facebook un veri merkezinde dolaş biraz bakalım :)

İşte Facebook'un inanılmaz veri merkezi | Galeri - En son haber
    28 Aralık 2011
  19. Sağol Ama Bunu Bir Blogta Görmüştüm Senmi Alıntı Yaptın Omu Bilmiyorum
    1 Şubat 2013
  20. Blogtakini bilmem ancak buradaki anlatım tamamen bana ait :)
    3 Şubat 2013
soru sor