Çene Eklemi Sorunları

İsimli konu WH 'Ağız ve Diş Sağlığı' kategorisinde, MaSMaVi üyesi tarafından 23 Şubat 2009 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Çene Eklemi Sorunları. Çene eklemi rahatsızlığı daha çok genç ve orta yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır.Bu rahatsızlık baş[IMG] kulak[IMG] çene-yüz ağrıları[IMG] kulak... Çene Estetiği - ( Çene Eklemi Sorunları ) Çene eklemi Sorunları Çene ...

 1. Sponsorlu Bağlantılar
  Çene eklemi rahatsızlığı daha çok genç ve orta yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır.Bu rahatsızlık başÇene Eklemi Sorunları kulakÇene Eklemi Sorunları çene-yüz ağrılarıÇene Eklemi Sorunları kulak çınlamasıÇene Eklemi Sorunları çene ekleminden ses gelmesiÇene Eklemi Sorunları ağız açmada kısıtlılıkÇene Eklemi Sorunları ağrı veya kaymalar şeklinde semptomlarla kendini gösterir. Kimi kez klinik belirti vermeden yıllarca devam ederkenÇene Eklemi Sorunları kimi kez de insanları canından bezdiren bir rahatsızlık olarak sürer.
  Nedenleri
  Çene eklemi rahatsızlığının oluşmasında bir çok neden vardır. Farkında olmadan çene ekleminize ve yüz kaslarınıza aşırı yüklenmeye sebep olabilecek şekilde dişlerinizi sıkıyor veya gıcırdatıyor olabilirsiniz. Çene eklemi rahatsızlığına neden olabilecek fizyolojik olmayan bir diş kapanışına sahip olabilir veya daha önceleri çene yüz bölgesinde bir travmaya maruz kalmış olabilirsiniz.
  Çözüm Yolları
  Çene ekleminizdeki problemlerin düzeltilmesi için tek bir tedavi şekli yoktur. Çene-yüz kaslarındaki spazmın azaltılmasıÇene Eklemi Sorunları optimum bir kapanışın sağlanması veya çene eklemlerinin aşırı yüklerden kurtulması gibi çeşitli tedavi şekilleriyle çene-yüz bölgesinde harmoniniz sağlanır.Okluzyon uyumu (kapanış) tam olmayan dolguÇene Eklemi Sorunlarıproaaa ve kuron köprüler gözden geçirilir.Kapanış hattınızı dengelemek ve aşırı çiğneme basınçlarını önlemek için özel bir aparat olan gece plağı yapılır.
  Çene eklemi rahatsızlığı sizin için problem mi?
  Baş ağrıları ve diş aşınmalarının çene ekleminizle ilgisi olabileceğini tahmin edemeyeceğinizden dolayı uzun bir süre farkında olmadan çene eklemi rahatsızlığı olabilir. Çene-yüz kasları ve dişlerinizin kapanışı çene ekleminizin fonksiyonunu etkiler. Aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaplarla çene eklemi rahatsızlığınız hakkında bir bilgiye sahip olabilirsiniz.
  Kaslar
  Dişlerinizi sıktığınız ya da gıcırdattığınızın farkında mısınız?
  Sabahları uyandığınızda çene-yüz kaslarında ağrı hissediyor musunuz?
  Sıklıkla baş-boyun ağrılarınız oluyor mu?
  Dişlerinizi sıktığınızda ağrınız artıyor mu?
  Stresli olduğunuzda dişlerinizi daha çok sıkıyor musunuz?
  Dişlerinizde hassasiyetÇene Eklemi Sorunları aşınma var mı?
  Dişler ve kapanış
  Ağzınızı kapattığınızda dişleriniz birbirine temas ediyor mu?
  Eksik dişleriniz fazla mı?
  Zaman zaman kapanışınızın değiştiğini hissediyor musunuz?
  Çiğneme sırasında zorluk çekiyor musunuz?
  Çene eklemleri
  Ağzınızı açtığınızda çene eklemlerinizden ses geliyor mu?
  Ağzınızı açıp kapamadaÇene Eklemi Sorunları yemek yemede veya esnemede zorluk çekiyor musunuz?
  Bazen çenenizin kilitlendiğini hissediyor musunuz?
  Baş-boyun bölgesine bir travma geldi mi?
  Diğer eklemlerinizi de ilgilendiren artrit gibi bir rahatsızlığınız var mı?
  Ağzınızı açmakta zorluk çekiyor musunuz?
  Çene eklemi rahatsızlığının anlaşılması
  Çene-yüz kaslarınızdanÇene Eklemi Sorunları dişlerinizin kapanışından ve çene kemiklerinizden etkilenen çene ekleminiz kompleks bir yapıya sahiptir. Bu üç yapının her biri ekleminizin armonisi için çok önemlidir. Kaslarınız esnek ve dengeli olmalıdır. Dişleriniz eksiksiz fizyolojik ve biyolojik bir uyum içinde dengeli olupÇene Eklemi Sorunları düzenli bir kapanış vermelidir. Ağzını açma ve kapama haraketleri fizyolojik sınırlar içersinde olmalıdır.
  Kaslar: Çene-yüz kaslarınızın gevşeme ve kasılması ile ağzınızı açma-kapamaÇene Eklemi Sorunları konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını yapabilirsiniz. Kaslarınız stres altında olmayıp rahat olduğu zamanÇene Eklemi Sorunları eklemlerinizle birlikte bir düzen oluştururlar.
  Kapanış: Dişlerinizin anatomik şekliÇene Eklemi Sorunları çiğneme fonksiyonunuzu yapmanızı sağlar. Alt-üst çene kemikleriniz ve çene ekleminizle birlikte dişleriniz çene kapanışını oluşturur. Stabil bir kapanışınızın olması stabil bir ekleminizin olmasını sağlar.
  Çene Eklemi: Çene eklemi alt ve üst çene kemiğinizdeki bağlantıyı sağlar. Bu durum ağzınızı açma-kapamaÇene Eklemi Sorunları konuşmaÇene Eklemi Sorunları ısırma ve çiğnemenizde büyük etki yapar.
  Çene ekleminizdeki uyumun bozulması
  Çene-yüz kaslarıÇene Eklemi Sorunları çene eklemleri ve alt-üst dişler arasındaki kapanış çene eklemlerinizi etkileyen üçlü bir mekanizma oluşturtur. Bu mekanizmayı oluşturan yapılardan birinde bozukluk olduğu zamanÇene Eklemi Sorunları çene eklemlerinizde uyum bozulmuş olurÇene Eklemi Sorunları Çene-yüz kaslarınızdaki spazmÇene Eklemi Sorunları çene eklemlerinizde ya da başınızda ağrılara neden olabilirÇene Eklemi Sorunları Kapanış problemleri eklemlerinizin pozisyonunu değiştirebilir. Diskin yerini değiştirmesi eklemlerinizden ses gelmesi veya eklemlerinizin kilitlenmesine neden olabilir.
  Kas problemleri: StresÇene Eklemi Sorunları dişlerin sıkılması ve yanlış duruş kaslarda spazma neden olur. Kasılan kaslarÇene Eklemi Sorunları alt ve üst çene kemiklerinizi birbirine yaklaştırarak eklemlerinizde istenmeyen yüklere ve bazen de dişlerinizde aşınmaya neden olur.
  Kapanış problemleri: Alt ve üst çenenin birbirleriyle uyumsuz kapanışıÇene Eklemi Sorunları çene eklemlerinizde sorunlar yaratabilir.
  Eklem problemleri: Çene eklemi sorunları dişlerinizi sıkmanızdanÇene Eklemi Sorunları o bölgeye gelen travma ya da artrit gibi eklem rahatsızlıklarınızdan meydana gelebilir. Bağların uzamasına neden olan eklem sorunlarıÇene Eklemi Sorunları diskin yerinden oynamasına ve hatta artrit gibi değişikliklere neden olur.
  Diş hekimi Muayenesi: Çene eklemi rahatsızlığının nedenlerin anlaşılmasına yardım eden diş hekimi muayenenizÇene Eklemi Sorunları tedavinizin ilk aşamasını oluşturur. Diş hekimi tarafından yapılan detaylı muayenenizÇene Eklemi Sorunları sadece çene eklemi rahatsızlığıyla ilgili değil bütün genel sağlığınızla ilgilidir. Stres altında olup olmadığınızÇene Eklemi Sorunları dişlerinizi sıkıp sıkmadığınızÇene Eklemi Sorunları dişlerinizi gıcırdatıp gıcırdatmadığınızÇene Eklemi Sorunları ailenizde çene eklemiyle ilgili şikayetlerinizin olup olmadığına dair sorular sorulur. Sizden alınan cevaplar ve muayene sonuçlarıyla rahatsızlığınızın nedenleri anlaşılmaya çalışılır. Yine muayene sırasında kaslarınızı etkileyecek sinir sistemi veya ortopedik bir bozukluk olup olmadığıÇene Eklemi Sorunları çene-yüz ve boyun kaslarınızın uyum içinde çalışıp çalışmadığı anlaşılmaya çalışılır.Doktorunuz çene eklemlerinizi çene yüz kaslarınızı parmak uçlarıyla palpe ederek ağrı olup olmadığınıÇene Eklemi Sorunları ağzınızı açıp kapatarak çene eklemlerinizde ağrı olup olmadığını ve çene eklemlerinizden ses gelip gelmediğini ve alt çenenizi açıp kapatma sırasında kayma yapıp yapmadığını ve maksimum ağız açıklığınızı ölçerek muayenenizi tamamlar
  Sponsorlu Bağlantılar
  23 Şubat 2009
  #1
soru sor