Engellenen görev yöneticinizi aktif hale getirin

İsimli konu WH 'İşletim Sistemleri' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 22 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Engellenen görev yöneticinizi aktif hale getirin. Görev yöneticisi birçok kullanıcı tarafından sıklıkla kullanılan Windows işletim sistemlerimizin önemli araçlarından birisidir. Görev yöneticisi... Sporu zevkli hale getirin Fotolarınızı Karakalemle Çizilmiş Hale Getirin. ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Görev yöneticisi birçok kullanıcı tarafından sıklıkla kullanılan Windows işletim sistemlerimizin önemli araçlarından birisidir. Görev yöneticisi yardımıyla bilgisayarınızın yaptığı birçok işlemi görüntüleyebilir ve yönetebiliriz.
    Son zamanlarda bazı sistemlerde görev yöneticisinin pasifleştirildiğine şahit olduk. Çeşitli zararlı yazılımlar, sistemimize sızarak görev yöneticimizi pasif hale getirebiliyorlar. Bu durum da kullanıcıların canını epey sıkıyor.
    Bu engelleme işlemi genellikle söz konusu yazılımların işletim sistemimizin kayıt dosyalarında yaptıkları küçük bir değişiklikten kaynaklanıyor. Bu yazımızda bu kayıt dosyasını göstererek, görev yöneticisini nasıl tekrar aktif hale getirebileceğinizi göstereceğiz.
    Bu yönde sıkıntılar, daha önce de belirttiğimiz gibi genellikle casus yazılımlar (spyware) sebebiyle oluşmaktadır. Bu sebeple kayıt defterinizi düzeltmeden önce bilgisayarınızı başarılı virus-spyware yazılımlarıyla taratmanız yararınıza olacaktır, böylece akıntıya karşı kürek çekmemiş olursunuz.
    Bu işlem için kayıt defterini (Registry) açmamız gerekiyor. Bu işlem için başlata "regedit" yazmanız yeterli. Eğer Windows XP kullanıyorsanız çalıştır'a "regedit" yazarak ulaşabilirsiniz, kayıt defterine.
    Kayıt defterini açtıktan sonra ise;
    HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System
    adres yolunu izleyerek "DisableTaskMgr" kaydına erişmemiz gerekiyor.
    Son olarak ise DisableTaskMgr kaydını silebiliriz veya kaydı açarak 1 olan değer verisini 0 yapabiliriz .
    Bu değişikliği yaptıktan sonra görev yöneticimizin tekrar kullanılabilir hale gelmesi gerekiyor.
    Not: Bu düzenleme grup kural editörü (gpedit.msc) yardımıyla da yapılabilir ancak Windows işletim sistemlerinin her versiyonunda bu hizmet olmadığı için, düzenleme her Windows işletim sisteminde bulunan kayıt defteri düzenleyicisine göre anlatılmıştır.
    Not2: Eğer kullandığınız sistemde yönetici değilseniz ve görev yöneticisi sistem yöneticiniz tarafından devre dışı bırakılmış ise, sistem yöneticinize başvurmanız gerekmektedir.

Kaynak
    Sponsorlu Bağlantılar
    22 Mart 2011
  2. kayıt yöneticisini aktif hale nasıl getirebilirim
    13 Şubat 2013
soru sor