Evcil Hayvan Hastalıkları ve Bakımı

İsimli konu WH 'Hayvanlar Alemi' kategorisinde, HazanBey üyesi tarafından 3 Ekim 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Evcil Hayvan Hastalıkları ve Bakımı. Köpek GÖZ ve KULAK : Konjonktivit İltihabı: Başlangıç sebebi olarak; polenler, dolaşma ve koklamalar sırasında göze temas eden otlar, virüsler,... en evcil hayvan Ürküten Evcil Hayvan Dükkanı ...

 1. Köpek

  GÖZ ve KULAK :

  Konjonktivit İltihabı: Başlangıç sebebi olarak; polenler, dolaşma ve koklamalar sırasında göze temas eden otlar, virüsler, bakteriler ve mantarlar sayılabilir. İlk önceleri, hafif bir pembelik ve damarların belirginleşmesi ile başlar. Başlangıçta akıntı şeffaf ve temizdir; ancak hemen tedavi olmazsa koyulaşır ve iltihaplı bir hal alır, ışığa hassasiyet oluşur. Göz ve çevresinin bu dönemde çok temiz tutulması ikinci bir enfeksiyon oluşumuna izin vermemek açısından önemlidir. Bakteriyel ya da diğer bir etken kaynak sebepli değilse, insana ve ya diğer bir hayvana bulaşma göstermez. Bulgular fark edildiğinde hekim müdahalesi ile kısa sürede sonuç alınacaktır.

  Kornea Yaralanmaları: Özellikle kedi tırmalaması nedeniyle ortaya çıkabilen olaylara sıklıkla rastlanılmaktadır. Ayrıca kazalar, çarpma ve gözü kaşımak amacıyla sürtme vb. nedenlerle yüzeysel, derin veya ciddi doku kayıplı yaralar oluşabilir. Yüzeysel yaralanmalarda hafif bir yaş akıntısıyla kendini gösteren Kornea Yaralanmaları, derin yaralanmalarda gözde şişkinlik, göz yaşının yoğun olarak akması ve kronikleşen durumlarda görme bozukluğuna kadar varan semptomları vardır.Bu tür kronikleşmiş durumlarda gözün alınmasına kadar gidilebilir. Fark edilebilen basit belirtiler,en kısa sürede hekime gösterilmelidir.
  [​IMG]
  Katarakt: Daha çok ileri yaşlarda görülmesine rağmen, her yaşta ve ırkta karşımıza çıkabilmektedir. Ancak, bazı ırklar katarakta daha hassastır. Sıkça görülmesine karşın nasıl oluştuğuna ait mekanizma tam olarak bulunamamıştır. Bozulma lensin saydam yapısının matlaşmasıyla başlar şeffaf olan yapı her geçen gün bozulur ve bunun sonucunda görme bozukluğu ortaya çıkar. Bir kaç değişik formda ortaya çıkabilen katarakt, çoğunlukla 6-7 li yaşlarda başlar; daha önce görülmesi ırksal hassasiyet nedeniyledir. Hassas olduğu bahsedilen bu ırklara; Chow chow, Yorshire terrier, Doberman, Pekingese örnek verilebilir. Bunun dışında katarakt'ın ortaya çıkış nedeni olarak şeker hastalığı ve travmalar sayılabilir. Gözde belirgin bir matlaşma ilk fark edilen belirtidir, hasta geceleri gündüze oranla çok daha iyi görür. Gözde bulanıklık ve matlaşma fark edildiğinde, erken teşhisle ilerleme durdurulabilir ya da operasyon ile tamamen görme kaybı engellenebilir.

  [​IMG]Kulak Mantarı: Kulak kanalında doğal olarak bulunan Mantar,özellikle yüzmeyi ve banyoyu seven köpeklerde; bu aktviteler sonrasında kulak kanalının iyice temizlenmemesi sonucunda ortaya çıkar. Daha çok uzun ve büyük kulaklı köpeklerde (S.Cocker, Beagle vb)görülen Mantar hastalığı; şiddetli kaşıntı ile kendini gösterir. Kulak girişindeki kılların kesilmesi ve hekim tarafından sık sık ilaçlı kulak temizliği yapılması bu kaşıntıyı azaltır, Lokal kullanılacak ilaçlar ve düzenli bakım ile soruna kesin çözüm sağlanacaktır.

  Sağırlık: Doğumsal olabileceği gibi, sonradan oluşan bir enfeksiyon vb. nedenler ile meydana gelebilen işitme kaybı olarak tanımlanabilir. Belirgin seslere ve uyarılara tepkisizlik en açık göstergesidir. Doğumsal olmayan sağırlığı oluşturabilecek etkenlerin, düzenli bakım ve temizleme ile ortadan kaldırılması, yapılabilecek tek şeydir. Doğumsal sağırlıkta ise yapılacak bir tedavi bulunmamaktadır.

  Orta kulak İltihabı: Gezdirme sırasında kulak içine kaçabilecek Pisipisi Otu,bu oluşumu yaratacak en önemli sebeplerden birisidir. Bunun dışında kulak içinde şekillenmiş bir enfeksiyonun ilerleyen boyutlarında ortaya çıkan dış kulak yolu yangılarının ilerleyen dönemlerinde de ortaya çıkabilir. Hastada; çevreye ilgisizlik, başı öne eğerek yürüme, dengesizlik, ağrı nedeniyle kulağı elletmeme gibi belirtiler açıkça gözlenir. İlerleyen hallerde kokulu ve iltihaplı bir sıvı görülür. Bu vakalarda vakit kaybetmeden hekim müdahalesi gerekir.

  ENFEKSİYONLAR:

  Toksoplazma: Hastalığın bulaşması oral yoldan olmaktadır. Parazitin yumurtaları ile enfekte olan çiğ etlerin yenilmesi ile olabildiği gibi paraziti taşıyan kedi ve köpeklerin dışkısı ile bulaşmış gıdaların yenilmesiyle de ortaya çıkabilir. Oral yolla alınan parazitler, bağırsak epitellerine tutunarak çoğalırlar ve buradan da kan ve lenf yoluyla beyin, akciğer, karaciğer ve plasenta gibi yerlere ulaşarak buralarda çoğalmalarını sürdürürler. Belirgin belirtiler; iştahsızlık, yüksek ateş, zor solunum, felç görünümü sayılabilir. Hamilelikte yavru atmaya kadar giden bu durum hemen her yaştaki köpekte görülebilir. Bu enfEksiyondan korunmak için çiğ ya da az pişmiş et verilmemeli hekim tarafından düzenli kontroller yaptırılarak bu parazitlerin atılması gereklidir.

  Kisthiydatik: Kaynağı Echinocock denilen bir parazit olmakla beraber, köpekler bu paraziti enfekte olmuş sakatat vb. gıdalardan rahatlıkla alabilirler. Bu parazit, kendisini taşıyan köpeklerde belirgin sorunlar yaratmaz ancak dışkılama sırasında halka ya da yumurtalar şeklinde görülür. İnsana bulaşabilen bu parazit, köpeklerin dışında iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden de alınabilir. Köpeklerin korunması için düzenli olarak paraziter tedavilerinin takibi yaptırılmalıdır.

  DERİ:[​IMG]

  Egzama: Egzamanın oluşumunda hem iç hem de dış etkenler rol oynar. iç hastalıkların başında; düşük kaliteli mamalarla beslenme, sarılık, iç parazitlerln yoğunluğu, vitamin ve minerallerin eksikliği vb.sayılabilir. Dış etkenler ise; Tüylerin sıkça ıslak bırakılması, kirli ve bakımsız deri-tüy ,Hayvanlara uygun olmayan maddeler ve şampuanlarla yıkama yapılması vb.olarak sıralanabilir. Başlıca belirtisi, kaşıntı ve kızarıklıktır. Bu kaşıntıya bağlı tüy dökülmesi, tüyün yapışık bir hal alması; ilerleyen durumlarda ise, sulu alanlarda kurumalar, derinin kalınlaşması, iltihaplı ve kokulu akıntılar oluşur. Dış parazit tedavilerinin düzenli yapılması, dengeli beslenme ve tüy bakımı hastalığın oluşmasını büyük ölçüde engeller. Hastalığın oluşması halinde, laboratuar tetkikleri uygun görülmekte, akabinde kısa veya uzun süreli hekim tedavisi gerekmektedir.

  Mantar: Sıklıkla genç yaştaki köpeklerde görülür. Ortak yada hijyen kurallarına dikkat edilmeden kullanılan tarama fırçaları, taşıma kapları vs.yoluyla yada direk temas ile bulaşması kolaydır. Genellikle kulak, kuyruk gibi bölgelerde şekilli, dairesel tüy dökülmesi görüntüsüyle ortaya çıkar. Hastalık bilinenin aksine, ağır kaşıntılı değildir. Laboratuar tetkiki akabinde hekim müdahalesi gerekir.

  [​IMG]Uyuz: Sağlıklı hayvan derisinde bekler durumda bulunan bu parazit, kötü bakım şartları, yoğun sıcak hava, kalitesiz ve besin değeri düşük mama kullanımı vb.etkenlerle açığa çıkar. Tasma, taşıma kabı, tarama fırçası vb. ortak kullanımlı eşyalardan kolaylıkla bulaşır.üzeri pullu,kırmızı ve kabarık noktalar halinde görülebileceği gibi, içi kanlı bir sıvıyla dolu olan görünümü de vardır. İnsana bulaşabilir. Tanım; deri kazıntısı ile laboratuar tetkikleri neticesinde onaylanarak hekim tarafından en kısa süre içinde tedavisi yapılmalıdır.

  BESLENME HASTALIKLARI:

  Aşırı şişmanlık: Hekiminizden öğrenebileceğiniz yaş ve ırk ve cinsiyet özelliklerine uygun kilonun %15-25 üzerine çıkılması aşırı şişmanlık (obezite)olarak tanımlanabilir. En büyük neden düzensiz beslenme ve hareketsizlik olarak görülür. Bunların dışında yaşlılık, kısırlaştırma, stres gibi faktörler de etkilidir. Başlangıçta kuyruk dipleri ve karın bölgesinde aşırı yağlanmayla dikkat çeker. Olumsuz etkileri, kalp rahatsızlıkları, şeker, hareket kaybı, kabızlık olarak gösterilebilir. Düzenli hekim kontrolünde olan köpeklerde takip edildiği taktirde ender olarak görülür. Prescription mama kullanımı, düzenli hekim gözetimi ile kontrol edilebilir.

  Aşırı Zayıflık: Mide ve bağırsakların aşırı dolu olması, korku, yabancı cisim yutma, tümörler vb.durumlarda ortaya çıkan iştah kaybı; sürekliliğin boyutu önemli olmak kaydıyla özen gösterilmesi gereken ciddi bir durumdur. Aşırı kilo kaybı büyük bir halsizlik ,kas kaybı ve anemi oluşumunu yaratır. Oranları ayarlanmış dengeli bir beslenme ,vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır. Hekim desteği alınmadığı taktirde sonuç ölüme kadar gidebilir.

  Kemik gelişim bozukluğu: Özellikle büyük ırka mensup köpeklerde bebeklik döneminde bilinçsiz ve aşırı beslenme sonucu ortaya çıkan ve ileriki yaşam sürecini kökten etkileyecek bir durumdur. Kemiklerin henüz gelişimini tamamlamadığı bu dönemde, üstlerine besinsel ağır bir yükün binmesi kemik gelişimini olumsuz etkileyecektir. Hekim kontrolünde bir besin diyeti ile erken dönemde alınacak tedbirler ile kontrol edilebilir.

  Taş,Toprak ve Dışkı yeme: Profesyonel olmayan mama alışkanlığı, ilk 6 ay içinde yoğun olarak görülen vitamin, mineral ve diğer yaşamsal maddelerin vücuda yeteri kadar alınmamasıyla ortaya çıkan bu durum, köpeğin vücudundaki bu eksik maddeleri takviye etmek istemesiyle beraber ortaya çıkan kötü bir alışkanlıktır. Profesyonel mama kullanımına geçilmesi ve bu gibi durumlar için özel olarak hazırlanmış ek ürünlerin hastaya verilmesiyle hekim kontrolünde toparlanacak bu durum ilk etapta sizleri korkutsa da kontrolü kolaydır.
  3 Ekim 2008
  #1
 2. Kedi

  Kornea Yaralanmaları: Özellikle kedilerde tırnak gelmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunun dışında, çarpma, gözün kaşınması suretiyle zedelenmesi sonucunda ya da bazı hastalık kaynaklı durumlarda(herpes virüs, corona virüs vb.) yüzeysel, derin veya doku kayıplı yaralar ortaya çıkabilir. Yüzeysel yaralanmalarda basit tedavi şekilleriyle başarı sağlanır. Derin ve doku kaybı olan yaralanmalarda ise acil hekim müdahalesi ile detaylı tedavi gerekmektedir.
  [​IMG]

  Katarakt: Bazı kedilerde yaş ilerledikçe lens parlak doku halini kaybederek mat-açık gri bir renge dönüşmeye başlar.
  Lensin renginin değişmesi eğer çok yaşlı kedilerde oluyorsa ve aşırı derecede bir görme kaybı yoksa normal sayılabilir. Lens'in grileşmeye başlaması kedilerde ortalama olarak 12-14 yaş civarında ve çoğunlukla her iki gözde birden başlar. Fakat sadece tek gözde olduğu zamanlarda olabilir. İlerlemiş vakalarda hasta çoğunlukla görme yetisini ya tamamen kaybeder yada çok az görebilir. Çok erken olaylarda katarakt'ın ilerlemesini durdurmaya veya yavaşlatmaya yönelik tedaviler uygulanabilir, ilerlemiş durumlarda ise operasyon gerekli olan durumlar ortaya çıkabilir.

  Konjonktivit İltihabı:
  Başlama nedeni olarak, allerjiye sebeb olan polenler, dolaşma ve koklamalar sırasında göze temas eden otlar, virüsler, bakteriler ve mantarlar sayılabilir. Hastalık kedilerde köpeklerden daha az görülür. Ancak İran kedilerinde oldukça yaygındır
  Gözde, hafif bir pembelik ve damarların daha belirgin olması ile başlar. İlk önceleri akıntı şeffaf ve temizdir. Fakat, hemen tedavi olmazsa akıntı koyulaşır ve iltihaplı bir hal alabilir. Dikkat edilmesi gereken şey, mümkün olduğu kadar göz temizliğine dikkat etmek ve bir enfeksiyonun oluşmasını önlemektir. Hastalığın en kısa sürede hekim tarafından kontrol altına alınması basit tedavi yöntemleriyle iltihabik durumun ortadan kaldırılması gerekir.
  KULAK:

  Kulak Parazitleri:
  Kedilere has kulağa yerleşen deri parazitlerinden kaynaklanan rahatsız edici bir kaşıntıyla karakterize olan bir rahatsızlıktır. Kaşıntıyla ortaya çıkan derideki kalınlaşma ve kanamaya varan tahribat ile fark edilebilen bu durum aynı zamanda bulaşıcıdır ve hekim müdahalesi gerektirir.
  [​IMG]

  Sağırlık: Hastalık veya genetik sebeplerden dolayı sonradan oluşabildiği gibi, sonradan da oluşabilen bir rahatsızlıktır. Kulak bakımının düzenli yapılması hastalık nedenliyle bağlı şekillenebilecek sağırlıkların önlenebilmesinde faydalı olabilir. Ancak doğumsal nedenlerle oluşan sağırlık tedavi edilemez. Bulguların belirginliği erken teşhiste kolaylık yaratır, çevreye karşı tepkisizlik, belirgin ses ve yönlendirmelere cevap alamamak tespit konusundaki ilk bulgulardır. Öncelikle bu durumun tespiti ve sonuç alınıp-alınamayacağı hekim tarafından incelenmelidir.

  DERİ:


  Deri Yangısı:
  Nedenleri çeşitlidir. Genellikle travmalar, sıcak, soğuk, kimyasal maddeler, parazitler ve enfeksiyonlar gibi dış etkenlere bağlı olarak oluşabileceği gibi, bazı maddelerin toksik etki yapması, allerji, hormonal bozukluklar ve ilaç duyarlılığı gibi bir nedene bağlı olarak da oluşabilir.. Örneğin, sıyrıklar, yanıklar, yanma, donma, veya uyuz, bit, pire, kene yoğunluğuna bağlı olarak. Belirtiler, bölgede kızarıklık, lokal ısı artışı, ağrı, deride kalınlaşma ve tüy dökülmesidir. İlerlemiş dönemlerde içleri sıvı dolu olan kabarcıklar oluşabilir. Tüy bakımı sırasında tespit edilebilecek bu durum besin diyeti ve hekimin müdahalesiyle ortadan kalkacaktır.
  [​IMG]

  Mantar:
  Etkenin kıl köklerine yerleşerek ikinci bir bakteriyel enfeksiyon oluşmasıyla beraber ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalıktır. Bazı türleri insana dahi geçebilmektedir. Çoğunlukla baş, kulak, kuyruk ve bacaklarda yerleşen mantarda görülen ilk bulgu kılların kırılmasına bağlı olarak şekillenen bir tüy dökülmesidir. Dökülme sınırları belirgin ve ya belirgin olmayan bölgelerde açılma şeklindedir, kızarıklık görülebilecek ilk bulgulardandır. Zamanla tüysüz bölgeler iyileşerek bir iz bırakmaz. Hastalık kronik bir hale geldiğinde yıllarca sürebilir. Bu nedenle bu tür vakalarda erken müdahale önemlidir. İnatçı bir hastalık olan mantarın tedavisi uzun sürebilir. Tüylerin traş edilmesi fayda sağlayacaktır.

  Egzama: Derinin duyarlı hale gelmesine neden olan, tek yönlü beslenme, iç parazitler, sarılık, karaciğer ve böbrek hastalıkları, hormon yetersizlikleri ekzamaya yol açabilir. Deride kir birikimi, yetersiz tarama gibi deride tahrişe neden olan durumlarda ekzama oluşabileceği gibi aşırı sıcak ve soğuk, yağ tabakasına ve deriye zarar veren kimyasal maddeler, aşırı kaşınmaya bağlı sürtünmeler, pire ısırıkları da bu hastalığa neden olabilir.
  Genellikle baş bölgesinde, göz, kulak çevresi, ayaklar ve kuyruk kökünde şekillenen lezyonlar uzun tüylü kedilerde yaygın olarak vücudun her yerinde oluşabilir. Tüy bakımının düzenli olarak yapılması, traşlama ve kontrol hastalığın önlenmesinde fayda sağlar.

  ÜRİNER SİSTEM:

  İdrar Kesesi Taşları:
  Bu taşların yapısı genellikle strüvit taşı dediğimiz magnezyum amonyum fosfattan oluşur. Bunun dışında kalsiyum oxalat, amonyum ürate taşlarıda idrar kesesinde bulunabilir. Ancak en çok görülen taşlar strüvit taşlarıdır. Bu hastalık kedilerde,özellikle İran kedilerinde sıklıkla görülen bir durumdur. Bu taşların oluşmasındaki sebeb idrar ph'sının değişkenliğidir. Örneğin idrarın alkali oluşu strüvit taşlarının oluşumuna, asidik oluşu ise kalsiyum oxalat taşlarına sebeb olmaktadır. En belirgin bulgu idrar yapma sırasındaki zorluktur. Hasta idrarını tutuk tutuk yapar ve uzun bir süre idrar yapma pozisyonunda kalır. İdrarda kan görülebilir. Taş ve kumların idrar yollarını tıkaması, yoğun sancı yapar ve 1-2 gün sürebilecek idrar yapamama nedeniyle hasta, şoka girebilir. Bu gibi durumlara varmadan önce acil sondalama gerekir. Profesyonel Mama tabir ettiğimiz mamaların kullanımı bu rahatsızlığın oluşumunu önleyecek oranda etkilidir. İlerlemiş durumlarda uzun süreli Prescription mamaların kullanımı tavsiye edilecektir.

  Böbrek Yetmezliği:
  Böbreklerin asli görevi olan kanın filtre edilmesi ve tekrar dolaşıma verilmesi sırasında oluşan aksamalar olarak tanımlanabilir. Kan basıncının düşmesi, şok, kusma ve ishal gibi aşırı sıvı kaybına neden olan durumlar, kanama, ve kalp yetersizliği durumları da böbrek yetmezliğine sebeptir. Bunun dışındaki nedenler, idrar yolu tıkanmaları, taşları, yangıları ve idrar kesesi hastalıklarıdır. Bu hastalıklar idrarın dışarı atılımına engel olarak geri böbreğe dönmesine ve basınca neden olurlar. Buna bağlı olarak da böbreklerde hasar ve işlevsel bozukluklar gelişir. Ayrıca üre gibi dışarı atılması gereken maddeler birikerek pek çok sistem bozukluğuna neden olur. Akut ve kronik olarak gelişim gösterebilen börek yetmezliği, özellikle kronik durumlarda iyileşmedeki başarıyı oldukça düşürebilir. Erken teşhiste özellikle akut bulgularda tedavi oranlı başarı şansı yüksek olmakla beraber, tedavi süreklilik gerektirir. Prescription Mamaların kullanımı hekim tarafından önerilecektir. Bulgular az ya da uzun süreli idrar yapamama ve elle muayenedeki sancılardır. Labaratuvar tetkikleriyle çözümlenecek bulgular edinilmesi, hekimin hassas takibiyle kontrol edilebilir. Bu yoğun tedavi uzun süreli ve maddi ağırlığı olan bir tedavi olacaktır.
  BESLENME:


  Aşırı şişmanlık(Obezite):
  Kedinin vücut ağırlığının cinsiyet ve yaşına göre normal sayılan ortalama ağırlığının % 15 ile % 25 üzerine çıkması obezite olarak tanımlanır. En önemli etken beslenme bozukluğudur. Aşırı miktarda mama tüketimi veya kalorisi yüksek gıdalarla beslenme nedeniyle oluşabilir. Bunların dışında aşırı şişmanlığın gelişmesine etki eden çeşitli faktörler vardır. Bu faktörlerin başında, yaşın ilerlemesi veya kısırlaştırma gibi aktivitenin azalmasına neden olan nedenler gelir.Bunlarla beraber gelişmiş metabolik hastalıklar da aşırı şişmanlıktaki nedenlerdendir. Şeker hastalığı, kabızlık, kalp yetmezliğine varan olumsuz etkileri gözlenebilir. Sürekli hekim kontrolünde olan hastalarda fazla gelişemeyen beslenmeye bağlı bu rahatsızlık, Prescription ve Profesyonel mamaların uzun süreli verilmesiyle büyük bir başarıyla düzelecektir.

  Aşırı zayıflık:
  Vücut ağırlığının cinsiyet ve yaşına göre normal sayılan ortalama ağırlığının % 15 ile % 25 altında olması aşırı zayıflık olarak tanımlanır. Nedenlerinin başında çeşitli metabolik hastalıklar,mide-bağırsak hastalıkları ve parazitler ile yetersiz ve kalitesi düşük gıdalar ile beslenmesi gelir. Protein yıkımlanması boyutlarına varabilecek bu hastalık, erkek teşhisle hekimin başlangıçta beslenme düzenini programlaması, ek gıda ve vitamin takviyeleri ile kontrol edilebilir
  3 Ekim 2008
  #2
 3. KUŞ

  Göz & Gaga & Tırnak hastalıkları: Temiz ,canlı bakan bir göz ile; parlak, pürüzsüz bir gaga sağlıklı bir kuştaki ilk belirgin özelliklerdendir. Sıkça temizlenmeyen bir kafeste barınan kuşlarda enfeksiyon kapma olasılığı yüksektir, zeminde kumlu kağıt kullanımı, nemli artıkların bulunmaması hijyen açısından önemlidir. Ayaklarda pullanma ve matlaşma olmaması gerekir. Ayakta mantar oluşumu bakımsız kafes kuşlarında sıklıkla rastlanan bir hastalıktır. Ayak ile kaşıdığı gaga ve göz çevresine bu mantarı bulaştıran kuşlarda lokal yolla hekim tarafından yapılacak tedavi ile kısa sürede sonuç alınabilir.

  Tüy ve deri parazitleri:
  Toplu kafeslerde bulunan kuşlardan birini aldığınızda ya da kuşunuzun yanına sonradan bir eş aldığınızda karşılaşabileceğiniz bitler, gözle görülebilir ve kırmızı renktedirler. Profesyonel spreyler kullanılarak hem kuşun vücuduna hem de yemlikler ve suluk çıkartılarak tüm kafes ve aksesuarlarına hekimin önereceği doz ve zamanlarda uygulama yapılmalıdır.

  İshal:
  Sulu dışkılama, genellikle beyaz renklidir. Halsizlik,sık dışkılama ve hareketsizlik önemli belirtilerindendir. İshalin oluş nedenlerine üşütme, bozuk ve çürümüş yeşillikler, bayat ve açık mamalar, soğuk su ve gıdalar ve fazla yeşillik verilmesi örnek gösterilebilir. Tedavide ilk olarak besleme şekli değiştirilmeli,d iğer kuşların yanından ayrılmalı ve hekim tarafından tavsiye edilen ilaç uygulamasına acilen başlanmalıdır. Göz ardı edilen ishal vakalarında ölümler meydana gelebilir.

  Kabızlık:
  Dışkılamanın azalması, hareketsizlik, az yeme, tüyleri kabartma ve çok katı dışkı önemli belirtilerindendir. Kuşların temel beslenmesindeki hazır ve doğal tahıllardır. Bunların yanında, taneli bitkiler kadar olmasa da, taze meyve ve yeşilliğe de ihtiyaç duyarlar. Bu gereksinimler yeterince karşılanamadığı zaman beslenme ve sindirim dengeleri bozulur. Bu bozukluklardan biri de kabızlıktır. Aşırı durumlarda hekim tarafından lavman yapılır. Bunun dışında yeni başlayan dönemlerde fark edildiğinde suya katılan ilaçlar ile ve uygun oranda yeşillik takviyesi bu sorunu çözecektir.

  Sindirim Sistemi: Kuşlarda diş olmadığı için sindirim ağızda başlamaz ve çiğnenmeyen yem ve gıdalar doğrudan mideye ulaşır. Yenilen yemlerin tamamı sindirilemeyeceği için kilo kaybı ve sindirim sistemi rahatsızlıkları oluşur. Kuş kumu kullanımı, midedeki yiyeceklerin kırılarak sindirimini kolaylaştırır.

  Yumurtlama zorluğu:
  Çiftleşmeden 18-21 gün kadar sonra yumurtlaması beklenen kuş, bu zamanı geçirdiğinde yumurtlama zorluğu çektiği anlaşılır. Durgunlaşan kuş, hareketsizleşir ve kafesin bir köşesinde uyuklar halde durarak zaman geçirir. Bu durumun nedenleri; yumurta kanalının dar olması, kuşun genç olması ve yumurtlama dönemindeki mevsimin yeterince sıcak olmaması olarak açıklanabilir. Hekim müdahalesi gerektiren bu durum geç kalındığında ölümle sonuçlanabilir.
  3 Ekim 2008
  #3
 4. KÜÇÜK HAYVANLAR

  Genel Sağlık Bilgileri:

  Evlerinizde beslediğiniz, küçük hayvanlar tabir edilen canlı dostlarınızın;sağlıklı olup olmadıklarınızı anlamanıza yarayan, belirgin ve önemli ortak bazı kriterler vardır.Küçük hayvanları temsilen Hamster,Gonzales,Guinapigler ve Tavşanlar incelendiğinde;Tüm canlılarda olduğu gibi dikkat edilmesi gereken başlıca unsur, pet'in canlı bakmasıdır.
  Hareketli,çevresiyle sürekli ilgili,araştırmacı ve kıpır kıpır bir küçük hayvan diğer tüm canlılarda olduğu gibi ''sağlıklı''tabir edilir.

  Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz küçük canlının, düzenli yemek yediğini varsaydığımızda,bunlar dışında kalan ve dikkatle incelenmesi gerekecek durumlar da vardır.Sürekli hareketli olmasına alıştığımız,tüyleri parlak ve sağlam,oyuncu ve ilgili dostunuz birden bire bu davranış biçimlerinden uzaklaşarak bir köşeye çekilip yemek yemeden ve hareketsiz bir şekilde durmaya başlarsa..?
  İlk düşünmeniz gereken şey,o bu duruma gelmeden önce yapılan en son değişiklik ya da işlem neydi? sorusunu cevaplamaktır.

  Yuvanın yer değişimi,farklı bir hava akımı,yabancı birinin sizin bilginiz dışında o'na zarar vermiş olması,farklı bir gıda almış olması,bir başka canlının o'nu rahatsız etme olasılığı yada zarar vermiş olma ihtimali gözden geçirilmeli ve durum değişikliğinin ne zaman başladığı belirlenerek,en kısa süre içinde bir Veteriner Hekimine danışılmalıdır!

  Fiziksel benzerlik nedeniyle 'Fare'olarak anılan bu canlıların Farelerle ortak tek noktaları,kemirgen olmalarıdır.Tavşanların,bu fiziksel benzerliğe uymamaları,onların kemirgenlerde bulunan özellikleri taşımadıklarını göstermez..

  Küçük hayvan sağlığında dikkat edilmesi gereken şeylerden biri de tek düzende beslenmemeleri,ana gıda olarak tespit edilen karışık tahılların yanı sıra diğer besinleri de, sebze ve meyvelerden almaları sağlanmalıdır.
  Sağlık problemlerinin başında gıdasal problemler vardır.Çünkü bu canlılar,bizim bakımımızda ve besleme şartlarımızda oldukları müddetçe eksik bırakılan her besin,onların vücutlarında olumsuz yaşamsal etkiler yapar.

  Kafes şartlarında yaşayan kemirgenler,düzenli bakımda olmadıklarında tırnakları,sebzeyle beslendiklerinde ise dişleri uzar.Bu iki durumda da,sağlıkları tehlikeye giren kemirgenler,ağır hareket eder,canları yanar ve gerektiği gibi beslenemezler.
  Vücut değerlerinde zamanla oluşan eksiklikler;tüylerinde matlaşma ve dökülme ile baş gösterir..Kısa sürede bu duruma eklenen neşesizlik,donuk bakan gözler de bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir.

  Eğer bir küçük hayvan sahibi iseniz,size tavsiyemiz;petinizin sağlığının ''henüz bozulmadan''önemsenmesidir!Küçük canlılarda, ilerlemiş fark edilemeyen sağlık sorunları çoğu zaman sonuçsuz kalacak,ve rutin kör tedavi uygulamasıyla(belirgin semptomlara göre uygun görülen tedavi)yetinilmek zorunda kalınacaktır..

  Bu nedenlerden dolayı,yeterli hareket edebilme alanı sağlamak,dengeli ve düzenli beslenme,ani dış etken değişikliklerinden kaçınma ve düzenli olarak canlıya uygun vitamin,mineral ve preparatların verilmesi tavsiye edilerek bir Hekim tarafından düzenli olarak kontrolde olması önemle önerilir.


  Dikkat:
  Guinapigler,sırt üstü yatar vaziyette uzun süre tutulmamalı,günde yarım demet kadar maydanoz yada dengi C Vitamini kaynağı verilmeli,çikolata,domates gibi gıdalardan uzak tutulmalı ve 15 dakikadan fazla aşırı sıcak ile teması olmamalıdır!
  3 Ekim 2008
  #4
 5. BALIK

  Genel Bilgi :

  Tüm canlıların sağlığı,çevresindeki yaşam koşullarının sağlıklı olmasıyla orantılıdır.Ancak;balıklar kendi yaşam koşullarının tercihini hiçbir şekilde yapamadıkları için Tüm sağlıkları sizin yapacağınız seçimlere bağlıdır.

  Balık hastalıklarını önlemek için,balıklarınızı hep aynı yerden almaya,balık kepçenizi dezenfekte etmeye,su kimyasının doğruluğuna dikkat edip ve filtre sisteminin bakımını düzenli olarak yapın.
  Bilmelisiniz ki iyileşmesi çok kolay olabilecek küçük bir enfeksiyon bile,geç fark edildiği yada fark edilmediğinde balıklarınızın kaybedilmesine neden olabilir.’Yeni balık aldım ve eski balıklarımın da hepsi öldü’ yada ’aldığım balık daha 1 saat geçmeden öldü gibi sık yaşanan durumlarda su kimyası,balığın ortam değişindeki fizyolojik değişimleri ve gözle görülemeyen bakteriler önem taşır . Sizler sadece gereken ilgi ve dikkatle yapabildiklerinizle bu kayıpları en aza indirmeye çalışmalısınız.

  İthali yapılan yada üreticiden toptancıya gelen balıklar,son satıcıya gelene kadar su ısısında değişim,çok sayıda balığın dışkılarıyla suyu yıpratması,kimi zaman anestezi altında nakledilmeleri neticesinde yıpranma ,stres,uyanamama ve hastalık bulaşması gibi olağan sonuçlar yaşarlar.Balık alırken bunları bilerek hareket ederseniz yapacağınız koruma ve bakım çok daha bilinçli olacaktır.
  Tüm akvaryum severler için genel tavsiyemiz;yeni aldığınız balıklar için ısısı arttırılmış ve ilaçlı olan küçük bir karantina akvaryumuna sahip olmanızdır.Bunu uygulayabildiğiniz sürece hem yeni balıkların iyileştiğini hem de eski balıklarınıza gelebilecek zararı en aza indirmeye başladığınızı fark edeceksiniz.

  Hastalıklar:

  Beyaz benek:[​IMG]
  Özellikle deri ve solungaçlarda gözle görülebilir beyaz noktacıklar şeklinde ortaya çıkar.Parazit en olgun haline ulaştığında patlayarak yerinde bir delik bırakır.Bunu yapan parazit su kaybına sebep olur.Tropik karma akvaryumlarda 12-18 saat içinde hemen tüm balıklara bulaşır.Balıkların çoğu parazitlerle barış içinde yaşarlar ama huzursuzluğu kapıldıklarında bağışıklık sistemleri çöker ve bu parazitler çoğalır.Hazır olarak satılan ilaçlara düzenli kullanıldıklarında 3 gün içinde cevap veren bu hastalık başladığı ilk gün fark edildiğinde bulaşmaması konusunda etkili olunabilir.Bu tip hastalıklar için akvaryum malzemeleriniz arasında mutlaka bir beyaz benek ilacını hazır tutmanızda fayda vardır.Aynı hastalık deniz balıklarında da görülmektedir.

  Gri salgı hastalığı:
  Belirtileri beyaz benek hastalığındakilerle hemen hemen aynıdır.Aynı hastalık deniz balıklarında da görülür.Bu hastalığa neden olan parazitler ise ancak mikroskop altında görülebilirler.Balıklar,bu parazitlere tepki verirlerken renkleri solar ve hastalığa adını veren büyük miktarda salgı üretirler.Bu hastalığın tedavisi beyaz benek kadar kolay değildir.çünkü bu parazitler,tedaviye karşı direnç gösterirler,çözümlerin başında formalin banyosu gelir;bu konuda hekiminizden yardım almalı hastalığı ilerlemeden önceki dönemde kontrol altına almaya çalışmalısınız.

  Mantar hastalığı:[​IMG]
  Özellikle göz,ağız,yüzgeç ve solungaç çevresinde beyaz pamukçuk-yün şeklinde büyümelerle kendini gösterir.Mantar enfeksiyonları daha çok zayıf düşmüş,yaralanmış balıkları etkiler ve bulaşır.Genel dezenfektan’dan çok Mantar hastalığı için hazırlanmış özel ilaçlarla düzenli tedavi sonucu kesin çözüm alınabilir.

  Yüzgeç(kuyruk)çürümesi:[​IMG]
  Bu hastalığın nedeni saldırgan yüzgeç yiyicileridir.Akvaryumunuz temiz değilse iyileşmesi zor olabilir.Hazır olarak satılan ilaçlar,fark edilebilen erken dönemlerde sonuç verecektir.
  Patojenik bakteri hastalıkları:Balıkların dirençlerinin düşük olduğu durumlarda vücuda yerleşerek hastalığı oluşturmaya başlarlar.yüzgeçten kuyruğa,ülserden kan zehirlenmesine kadar görülen bakteriyel hastalıklar(vücudun kızarmasıyla ortaya çıkar)ile sıklıkla karşılaşılır.İthal edilen yada toptancılardan satıcı firmalara gelen balıkların %70’inde bu rahatsızlıklara rastlanır.Karantina akvaryumu uygulaması balık kayıplarını minimuma indirecektir.

  Solungaç Parazitleri: [​IMG]
  Normal olan balık birdenbire akvaryumun tabanında saklanmaya başlar. Olduğu yerde sallanabilir, rengi koyulaşmıştır, gözleri kararmıştır, ve çok sık nefes alıyordur. Bazen tabandan fırlar, özellikle solungaç kısımlarını dekorasyonlara sürter. Alt ön yüzgeçlerini oynatır. Bazen yüzeye yakın çıkar ve hareketsiz durarak daha iyi nefes almaya çalışır. Solungaçlar ilk zamanlarda çok açılır, son devrelerde ise balık solungaçlarını açmadan nefes almaya çalışır. Solungaçlara çok yakından baktığınızda parçalanmış kısımlara rastlayabilirsiniz. Bu semptomlardan kısa bir süre sonra balıklar ölmeye başlar. Dışta gözle görülür bir anormallik olmaz genelde, belki balığın zayıf düşmesine bağlı olarak mantar-bakteriyel enfeksiyonlar gelişebilir, ama genelde bu enfeksiyonlar balığın ölmesine yakın oluşur.
  Yukarıda belirtilen semptomlardan özellikle göz kararması ve sık nefes almaya dikkat edilmelidir. Solungaç parazitleri normalde yetişkinlere zarar vermeseler de kötü su koşulları, bakımsız bir akvaryum, veya tankın kaldıramayacağı kadar çok balık sayısı sayılarında tam anlamıyla bir patlama yaratır.Formalin tedavisi ve düzenli bir bakım ile kısa sürede sonuç alabilirsiniz.

  Tüberküloz:Herhangi bir balığı etkileyebilir,zayıflama ve bazı durumlarda ülserli şişliklerin görülmesi sık rastlanan bir durumdur.Tüberküloz akvaryuma bir kez girdiğinde genellikle hızla yayılır.Bu nedenle hasta,ölmüş yada ölmek üzere olan balıkları akvaryumdan bir an önce ayırmalısınız.Nadir durumlarda insanları da etkileyebilen bu hastalık ile karşılaştığınız durumlarda ellerinizi iyice dezenfekte etmelisiniz.
  3 Ekim 2008
  #5
 6. paylaşdığın için tşkkkkkkkkkkkk
  28 Şubat 2009
  #6
 7. çok güsel bi paylaşım...emeğine sağlık.
  17 Mart 2009
  #7
soru sor