eylem nedir - eylemsiler - ortaçlar

İsimli konu WH 'Edebiyat - Türkçe' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 4 Mart 2011 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: eylem nedir - eylemsiler - ortaçlar. Eylem kökenli sözcüklerin "-dik (-dik, -duk, -dük, -tık, -tik, -tuk, -tük); -ar (-er, -ir, -ir, -ur, ,ür), -maz (-mez), -mış (-miş, -muş, -müş), -an... Eylem ad eylem nedir - isim fiiller - isim fiiller nerelerde kullanılır ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Eylem kökenli sözcüklerin "-dik (-dik, -duk, -dük, -tık, -tik, -tuk, -tük); -ar (-er, -ir, -ir, -ur, ,ür), -maz (-mez), -mış (-miş, -muş, -müş), -an (-en), -acak (-ecek), -ası (-esi)" eklerini alarak sıfat gibi kullanılmasına sıfat-eylem denir.

ÖRNEK

Duygularımı anlatacak söz bulamıyorum.

Yakası açılmadık küfürler savuruyordu.

Bu işin çıkar yolu yok.

Gece çalışan işçilerin sağlığı çabuk bozulur.

Utanmaz insanlarla konuşma.

Okunmuş gazeteleri kaldırdı.

Yıkılası dünyanın kanunu budur.

UYARI 1: Sıfat-eylemler cümlede tek başına görev alamazlar. Birleştikleri ad ya da adsoylu sözcüklerle birlikte görev alabilirler.

ÖRNEK

Çalışan insanları rahatsız etmeyiniz./ B.li Nesne

Akacak kan damarda durmaz. / Özne

UYARI 2: Sıfat-eylemler zaman anlamı verebilir.

ÖRNEK

Tatilde tanıdık insanlara rastladım."tanıdık" sıfat-eyleminde "görülen geçmiş zaman" anlamı vardır.

Görür görmez tanıdım."görür görmez" sıfat eyleminde "geniş zaman" anlamı vardır.

Atılmış eşyaları toplayarak geçiniyordu."atılmış" sıfat eyleminde "duyulan geçmiş zaman" anlamı vardır.

Sınavı kazanacak öğrenci çalışmasından belli olur."kazanacak" sıfat-eyleminde "gelecek zaman" anlamı vardır.

UYARI 3: Sıfat-eylemler adlaşabilir.

ÖRNEK

Gülü seven dikenine katlanır."seven" sıfat-eylem olmasına karşın adlaşmıştır

.UYARI 4: Sıfat-eylemler sıfat tamlaması kurabilir.

alıntı
    Sponsorlu Bağlantılar
    4 Mart 2011
soru sor