Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

İsimli konu WH 'İllerimiz' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 19 Mayıs 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri... Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Erciyes Dağı [IMG]Kayseri’nin güneyinde, İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Erciyes... Karadeniz bölgesinin doğal güzellikleri Ankara'nın Doğal Güzellikleri ...

 1. Sponsorlu Bağlantılar

  Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..


  Erciyes Dağı

  Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Kayseri’nin güneyinde, İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek dağı olan Erciyes Dağı, Antik Çağlarda Argaios ve Argaeus isimleri ile tanınmıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Erciyes Dağı dizi halinde ovalarla çevrelenmiştirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bunlar Zeresek ve Tomarza ovalarıdırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Dağın en yüksek iki doruğu batı-doğu doğrultusunda Büyük Erciyes (3Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..917 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..) ile Küçük Erciyes’tir (3Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..700 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..)Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu alan Miyosen bölümünde, 26-7 milyon yıl önce püskürmeler sonucu oluşmuş ve büyük bir kütlenin aşınması ile meydana çıkmıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Pliosen döneminde, 7-2,5 milyon yıl önce biçimlenmesini tamamlamış, 2,5 milyon-10 bin yıl önce de lav ve tüf püskürmeleri ile koniler oluşturmuşturGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu konilerin en önemlileri Ali Dağı (1Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..870 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..), Lifos Tepesi (Çadır Tepesi) (2Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..503 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..), Sütdonduran Tepesi (2Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..797 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..), Eğrikuzey Tepesi (2Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..920 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..) ve Kolanlı Dağı’dır (2Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..680 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..)Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu konilerin bazılarının doruklarında kraterler vardırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Erciyes Dağı üzerinde IVGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Zaman’da oluşan buzullar ise aşındırma yoluyla dağın yüksek kesiminde geniş ve derin sirkler (buz yalakları) ortaya çıkarmıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Dağda, 3000-3500 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. arası yükselti kuşağında yer alan bu 8 buz yalağından birinin geniş bölümünde bir buzul bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Boyu 700 m, eni ise yaklaşık 200 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. olan bu buzulun kalınlığı 20 ile 50 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. arasında değişmektedirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Erciyes Dağı’nın 1Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..500 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. nin altında kalan bölgelerde ormanlık alanlar tahrip edildiğinden hiç orman kalmamıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu da dağa bir step görünümü vermektedirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Dağdaki doğal otlaklarda, hayvan otlatılmakta ve arıcılık yapılmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Dağcılık sporu yönünden de son derece önemli olan Erciyes’e WGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..JGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Hamilton 1837’de tırmanan ilk kişidirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Sonraki yıllarda Tozer, Cooper (1879), Penter, Zederbauer (1902) ve Bartsch (1930-1934) dağa tırmanan dağcılardırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. BnbGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Hüseyin Remzi, YzbGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Cemil Cahit ve yedi subaydan oluşan bir ekip de 1924 yılında dağa tırmanan ilk Türkler olmuşturGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Büyük Erciyes’in doruk noktasının bulunduğu 16 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. lik dik kaya bloğuna GGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Haafe, UGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Schönborn ile EGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..JGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Ritter 1928’de tırmanmışlardırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Kayseri’nin sembolü olan 3Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..917 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. yüksekliğindeki Erciyes Dağı kış sporları bakımından bölgenin en önemli pistlerine sahiptirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Dağın doğu ve kuzey yamaçlarında kayak alanları bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bunlar %30 eğimle 4,5-7,5 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. uzunluğunda kayak pisti olup, dünyadaki kayak pistlerinin ender örneklerindendirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Kayak pisti yakınında, 3Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..000 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. uzunluğunda 1Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..250 kişi/saat kapasiteli telesiyej, 1Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..500’er metre uzunluğunda 2 teleski ve 3 adet baby-lift bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Erciyes, dağcılık ve buzul tırmanışları yanı sıra, yaz aylarında tracking parkuru olarak da kullanılmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Son yıllarda geleneksel hale dönüştürülen Kar Taneleri Şenlikleri’yle müzik, eğlence ve sporun bir araya getirildiği Erciyes, doğal ortamlarda yaşayan yaban atlarıyla da ünlüdürGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Erciyes’te son yıllarda modern konaklama tesisleri yapılmış ve buraya ulaşım yolları da sürekli açık tutulmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Kayak pistinin de yer aldığı Tekir Yaylası, kışın olduğu kadar, yazın da doğal yapısıyla ilgi çekmekte ve piknik yeri olarak da kullanılmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Tekir Yaylası ve çevresinde yaz aylarında kurulan yaylalar ve yörede elde edilen Tekir balı yine Erciyes’in güzellikleri arasında yer almaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..


  Ala Dağlar Milli Parkı

  Türkiye'nin en büyük Milli Parkları’ndan biri olan Ala Dağlar Milli Parkı, turizm yönünden önemli bir merkezdirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Buraya tırmanış 3Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..700 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. nin üzerinde Demirkazık Tepesi (3Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..756), Kaldı Tepesi (3Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..748 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..) ve Kızılkaya Tepesi’nden (3Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..726) yapılmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Ayrıca burada trekkinge uygun parkurlar ve kamp alanları bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..


  Sultan Sazlığı

  Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Kayseri Erciyes Dağı’nın güneybatısındaki Develi Ovası’nın en alçak kesiminde yer alan Sultan Sazlığı tektonik kökenli bir çukurdurGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu alan içerisinde Yay, Camuz, Söbe ve Çöl gölleri bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu göllerin ve çevrelerindeki bataklıkların tümüne Sultan sazlığı ismi verilmektedirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Sultan Sazlığı’nı meydana getiren göl ve bataklık alanlar kurak mevsimlerde daralır, yağışlı mevsimlerde de genişlerGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Sultan Sazlığı Kayseri’nin Yeşilhisar, Develi ve Yahyalı ilçeleri arasında olup, tamamen kapalı düz bir havzadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu sazlık Kayseri il merkezine 90 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.., Yahyalı ilçesine 24 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.., Yeşilhisar ilçesine 18 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.., Develi ilçesine 35 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. uzaklıktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Sultan Sazlığı, 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'nun 3Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. maddesine göre 21Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..04Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..1988 tarihinde “Tabiatı Koruma Alanı” ilan edilmiştirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Dünyanın sayılı eko-sistemlerinden biri olan 17Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..200 hektarlık alan doğayı koruma alanı olarak ayrılmıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Aynı zamanda burası kuş yaşamı için elverişli bir ortam oluşturduğundan Manyas’tan sonra Türkiye’nin ikinci önemli Kuş cenneti olarak da tanımlanmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Burada su kuşlarının yaşama ortamını ve göç yollarını araştırmak için kurulan Gözetleme Kulesi ve İstasyon 1986’dan bu yana Sultan Sazlığı’nda 251 kuş türünün yaşadığını ve bunların 80’inin de burada kuluçkaya yattığını göstermiştirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Kuş türlerinden başlıcaları; dikkuyruk, kılıçgaga, akpelikan, küçükkarabatak, turna, karasumru ve flamingolardırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..


  Yedi Göller

  Kayseri Yahyalı ilçesine 80 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. uzaklıkta Yedi Göller ismi ile tanınan irili ufaklı yedi göl bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bunlardan en büyüğü Direk Gölü’dürGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..
  Bu göllerin derinlikleri günümüzde tespit edilememekle beraber, kar ve buz suları ile beslenmektedirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Tuzla Gölü Doğal Sit Alanı

  Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Göl tuzlu olup çevresinde tatlı su sızıntılarının olduğu yerlerde tatlı su bataklıkları oluşmuşturGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Kayseri’nin 40 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. kuzeydoğusundaki palas Ovası’nda bulunan bu göl, kapalı bir havzada yer almaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Gölün su kaynaklarını Değirmen Deresi, Yertaşpınar, Körpınar, Başpınar ve Soğukpınar oluşturmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Yaz aylarında yağışın azalması ve buharlaşma nedeniyle göl alanı daralmakta, içerisindeki tuz göl kenarında birikmektedirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Burada 10-15 cmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. kalınlığında tuz tabakaları meydana gelmektedirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Tuzla Gölü 1993 yılında Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş olup, aynı zamanda Türkiye'nin yeni Ramsar alanları listesindedirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Ayrıca Bir çok kıyı kuş türünün göç sırasında konakladığı ve besin depoladığı bir alandırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Gölün güney kesiminde bulunan çamurlardan romatizmal hastalıkların tedavisinde yararlanılmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..


  Kapuzbaşı Şelalesi (Yahyalı)

  Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Kayseri Yahyalı ilçesine 76 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. uzaklıkta, 30-50 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. arasında uzunlukları değişen yedi ayrı şelale bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Yahyalı Şelalesi Zamantı Nehri’ne karışmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Küçükçakır Köyü’nün kuzeyindeki Ensenin Tepesi’nde bulunan Kapuzbaşı Şelalesi, Aladağ’ın zirvelerinde bulunan kar ve buzulların suları ile beslenerek 700 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. den aşağıya dökülmektedirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Kapuzbaşı şelaleleri yüksekten akış itibariyle Uganda’da bulunan Victoria çağlayanı (100 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..) dışında, ABD’de bulunan Niagara’dan (55 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..), Finlandiya’da bulunan İmatra’dan (25 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..), Erzurum’daki Tortum’dan (50 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..), Antalya’da bulunan Düden’den (25 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..) ve Manavgat’tan (5 mGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..) daha büyüktürGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..


  Kaplıcalar

  Bayramhacı Kaplıcası

  Kayseri'nin 65 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. batısında, Bayramhacı Köyü’ne 1,5 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. uzaklıkta yer alan Bayramhacı kaplıcası 38ºC / 40ºC sıcaklığındaki suyunun romatizma, deri, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolu ve kadın hastalıkları tedavisinde yararlı olmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Tekgöz Kaplıcaları

  Kayseri'ye 33 kmGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. uzaklıkta Kocasinan ilçesi Yemliha kasabasında bulunan kaplıcanın 43ºC sıcaklığındaki suyu; romatizma, deri, solunum yolu, böbrek ve idrar yolları, kadın hastalıkları tedavisinde yararlı olmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Ayrıca Kayseri’de Çiftgöz, Hacıveli Kaplıcaları ile Yeşilhisar Dutlu içmesi ve Zile Acısuyu bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu kaplıca ve içmeler çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..


  Mağaralar

  Güzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..Kayseri Bünyan ilçesinde bulunan mağaralar geçmiş yıllarda burada yaşayan insanlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bunlardan bazılarında yuvarlak taşlar kesilerek manivela sistemi ile kapılar yapılmış ve açılıp kapanması sağlanmıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Bünyan ilçesinin Köyün Çevlik denilen mevkideki mağaralarda da insanlar yaşamıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu mağaralara aşağıdan mağara ağzına kadar uzanan yontma taş merdivenler yapılmıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Ancak bu mağaraların girişleri çökme sonucu kapanmıştırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Yalnızca girişlerin iki tarafında, kayaların oyulması ile oluşturulan nöbet yerleri günümüze kadar gelebilmiştirGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Tomarza’daki Saraycık ve Sümengen dağlarında, İncili, Ekinli, Kuşcağız, Kömür ve Emiruşağı yörelerinde çok sayıda irili ufaklı mağaralar bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri.. Bu mağaraların en belirgin özelliği de birbirleri arasında bağlantılarının oluşu ve belirli aralıklarla havalandırma deliklerinin oluşudurGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Bunların dışında Kayseri’de, Develi ilçesi Küçük Künye Köyü yakınlarında Perilin (Homurlu Mağarası), Ayıini Mağarası ve ayrıca Özvatan ilçesinde Zırha Mağarası bulunmaktadırGüzel Şehrimiz Kayseri'nin Doğal Güzellikleri..

  Sponsorlu Bağlantılar
  19 Mayıs 2010
  #1
 2. say say bitmez :D
  ama eksik kalmış bu konu :D
  neyseee :D
  19 Mayıs 2010
  #2
 3. eksik olan nedir
  19 Mayıs 2010
  #3
 4. bi düşün :D
  19 Mayıs 2010
  #4
 5. buldum buldum :D:D:D
  19 Mayıs 2010
  #5
 6. ayn eksikler var ama olsun
  13 Şubat 2014
  #6
soru sor