Kadına şiddet İle İlgili Makaleler Kadına Yönelik şiddetle İlgili Makaleler

İsimli konu WH 'Yararlı Bilgiler' kategorisinde, YBilgiNN üyesi tarafından 28 Mayıs 2013 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Kadına şiddet İle İlgili Makaleler Kadına Yönelik şiddetle İlgili Makaleler. Bu yazıda Kadına şiddet İle İlgili Makaleler Kadına Yönelik şiddetle İlgili Makaleler hakkında özet bilgiler bulabilirsiniz. kadına şiddet ile ilgili... Dilin Önemi İle İlgili Makaleler Paylaşıyorum Çevre Kirliliği İle İlgili Makaleler Paylaşıyorum ...

1. Bu yazıda Kadına şiddet İle İlgili Makaleler Kadına Yönelik şiddetle İlgili Makaleler hakkında özet bilgiler bulabilirsiniz. kadına şiddet ile ilgili makaleler ve kadına yönelik şiddetle ilgili makaleler hakkında kısa özet bilgi olarak işinizi göreceğini düşünüyorum. Ansiklopedi paylaşımlarımızın devamı gelecektir. Bir teşekkür yeter arkadaşlar. :)

şiddet türleri kadına şiddet ile ilgili kompozisyon şiddetle ilgili şiirler şiddet hikayeleri kadına şiddet konulu kompozisyon

Kadınların Uğradığı Şiddet Türleri Ve Korunma Yolları

Kadına Şiddetin Çetileri ve Boyutları

Kızılkan, bu kadınların yüzde 100'ünün psikolojik, yüzde 75.3'ünün sözel, yüzde 58.2'sinin fiziksel, yüzde 72'sinin ekonomik, yüzde 49.5'inin cinsel şiddete, yüzde 13.7'sinin tecavüze, yüzde 16,9'unun da ensest ilişkiye maruz kaldığına işaret etti.

Eşit Haklar İçinde Yaşamak

Bu kadınların yüzde 57.4'nün görücü, yüzde 8'nin berdel usulüyle, yüzde 13.5'nin de 16 yaşından küçük evlendiğini ifade eden Kızılkan, şöyle konuştu:
    "Yüzlerce kadın öldürülme tehdidi altına yaşıyor. Ölüm tehdidi altında gelen kadınların sayısı her geçen gün artmaktadır. Son bir yılda ölüm tehdidi altında olan 42 kadın bize başvurdu. 2003 yılından bu yana toplam 'Namus Adına İşlenen Cinayetleri Önleme ve Toplumsal Duyarlılık Yaratma Projesi" kapsamında 65 kadın öldürülme korkusuyla bize başvurdu. İnsanları, kadınları, erkekleri, anneleri, babaları, kocaları ve sevgilileri sistemin onlara uyguladığı rolleri reddetmeye,eşitlikçi bir yaşam tarzıyla yaşamaya davet ediyoruz. Savaşın evlere girmiş şekli olan kadına yönelik şiddete 'hayır' diyoruz."

Kadına Şiddetin Boyutu

Danışma Merkezi'ne 3 ayda 82 kadının müracaat ettiğini bildiren Kadın Danışma Merkezi Proje Asistanı Gülseren Demir, bunlardan 60'ının şiddet gördüğü gerekçesiyle yardım istediğini, geri kalan müracaatların çoğunun iş talebiyle ilgili olduğunu kaydetti. Şiddete uğrayan kadınların son çare olarak merkeze geldiğini ifade eden Demir, kadınlara uyguladıkları hukuki yardımlar sonucu, 20 kadının kocasının 4320 sayılı yasa kapsamında evden uzaklaştırma cezası aldığını söyledi. Bölgedeki birçok kadının eşinden şiddet gördüğüne, ancak bölgenin sosyal yapısı gereği bu duruma sessiz kaldığına işaret eden Demir, şöyle dedi:
    "Şiddetten kurtulmak için elinde hiçbir imkan bulunmayan birçok kadın, bunu kader olarak görmektedir. Ekonomik bağımsızlığı olmayan veeğitim alamayan kadınlar, bu durumu kabullenmek zorunda kalıyor."

Uygulanan Şiddetten Korunma Yolları

Kadın Danışma Merkezi Proje Asistanı Gülseren Demir, şiddete uğradığı için Kadın Danışma Merkezi'ne gelen kadınlara psikolojik ve hukuki destek sağlamanın yanı sıra şiddetten korunma yollarıyla ilgili bilgi verdiklerini vurguladı. Demir, şiddetten korunmanın yollarını şöyle sıraladı:
    "Şiddetle ilk karşılaşıldığında 'hayır' denilmelidir. Mutfak, banyo ve merdiven gibi tehlikeli olabilecek yerler ile silah ve kesicialetlerden uzak durulmalıdır. Evde silah varsa yok edilmeli, kaçmaya çalışılmalıdır. Komşularla dayanışma oluşturulmalı, önceden belirlenecek bir işaret aracılığıyla komşulardan yardım istenmeli, çocuklar yardım için dışarıya gönderilmelidir. Çocukların nüfus cüzdanları, önemli adresler, değerli eşyalar ile bir miktar paranın yer aldığı bir çanta, hazır bulundurmalıdır. Karakol ve Adli Tıp'tan rapor alınmalıdır. Savcılığa başvurularak şiddet uygulayan kişinin evden uzaklaştırılması denenmelidir."

2007 İtibarı İle Kadına Şiddet Verileri

"Kadınlara ve kız çocuklara karşı şiddetin dokunulmazlığına son"
    BM'nin güne özel logosu.

• Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.
    • Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak "kayıp" (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.
    • Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyar dolardır.
    • Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.
    • En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Genellikle, suistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.
    • Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir (kadın sünneti). Bu oran, 15 saniyede bir kız çocuğudur.
    • Sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılmaktadır. Ruanda soykırımı (1994) esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir.
    • Araştırmalar, kadına karşı şiddet ile HIV virüsü arasında yükselen bağlantıyı göstermekte ve HIV bulaşmış kadınların daha fazla şiddete maruz kaldıklarını, şiddet kurbanlarının da HIV bulaşma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.
    28 Mayıs 2013
soru sor