Kalp Kapak Hastalıkları(Yapısı ve Görevleri)

İsimli konu WH 'Kalp Sağlığı' kategorisinde, S'onsuzLuk üyesi tarafından 11 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Kalp Kapak Hastalıkları(Yapısı ve Görevleri). Kalbimizin 4 kapağı var. Gün boyu dinlenmeden açılıp kapanıyor. Ancak yeterli açılmadığında ya da kapanmadığında çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına... Kalp Kapak Hastalıkları Kalp Kapak Hastalıkları(Belirtileri) ...

 1. Sponsorlu Bağlantılar
  Kalbimizin 4 kapağı var. Gün boyu dinlenmeden açılıp kapanıyor. Ancak yeterli açılmadığında ya da kapanmadığında çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasına neden oluyor. Üstelik hastalığın başlangıcında bazen hiçbir belirti vermeyebiliyor. Yıllarca bu sorunlarla yaşayan ama haberi olmayan pek çok kişi bulunuyor.
  Kalp kapağı hastalıklarından bahsetmek için öncelikle kalbin yapısından kısaca söz etmek gerekiyor. Kalbin 4 odacığı bulunuyor ve bunlar iki kulakçık ile iki karıncıktan meydana geliyor. Kalbin sağ ve sol kısmını birbirinden ayıran bölmeler var. Bu bölmeler sağ taraftaki kanın sol tarafa geçmesine engel oluyor. İşte kalbimizde bulunan toplam 4 adet kapak, bu boşluklardaki kanın tek yönde dolaşmasını sağlıyor. Vücudumuzdaki toplardamarlardan dönen kirli kan ilk olarak sağ kulakçığa geliyor, buradaki kapağın (triküspit kapak) açılmasıyla sağ karıncığa geçiyor, buradan da pulmoner kapağın açılmasıyla temizlenmek için akciğerlere pompalanıyor. Temizlenmiş kan ise sol kulakçığa geldikten sonra mitral kapağın açılmasıyla sol karıncığa ulaşıyor. Aort kapağının açılmasıyla da temizlenmiş olan kan tüm vücudumuza dağılmak üzere aorta pompalanıyor. İşte bu dinlenmeksizin gerçekleşen açılıp kapanma işlemleri sırasında, kapaklar yeterli kapanamaz veya yeterli açılamazsa ya da her ikisi birden olur, yani ne tam açılma ne de tam kapanma sağlanamazsa, kalp kapağı hastalıkları meydana geliyor.
  Sponsorlu Bağlantılar
  11 Kasım 2010
  #1
soru sor