Kişiye Göre Anlatım Çeşitleri

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 23 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Kişiye Göre Anlatım Çeşitleri. Kişiye Göre Anlatım Çeşitleri Kişiye göre iki çeşit anlatım vardır: 1. Birinci kişi anlatımı 2. Üçüncü kişi anlatımı 1. Birinci kişi anlatımı:... Parfümlerin içeriklerine göre çeşitleri Nedenlerine Göre Aldatma Çeşitleri ...

1. Sponsorlu Bağlantılar

Kişiye Göre Anlatım Çeşitleri

Kişiye göre iki çeşit anlatım vardır:

1. Birinci kişi anlatımı

2. Üçüncü kişi anlatımı

1. Birinci kişi anlatımı:

Yazarın kendisinden söz ettiği “ben, biz” sözlerini kullandığı cümleler birinci kişi anlatımına örnektir:

“Dün akşam gün batımı, hiç görmediğim bir güzellikteydi. Pembe turuncu bir buğu vardı gökte. Hele maunaların geçtiği Seine üzerinde gök öyle bir göründü ki, Grenelle Köprüsü’nde ürperdim. Tramvayda baktım; kimse ama hiç kimse görmüyor bu güzelliği. Farkında olan kendinden geçen, tedirgin olan bir yüz yok... Ama diye düşündüm, güzelliği bulmak için, yolculuğa kalkar, uzaklara giderler.”

2. Üçüncü kişi anlatımı:

Yazarın başkalarından söz ettiği, “sen, siz, onlar” dediği
    cümleler üçüncü kişi anlatımına örnektir.

“Gamsız hastaydı. Çocuklar derhâl bunu fark ettiler. Yemek götürdüler. O verilen yiyecekleri yemiyor, ara sıra titizleşiyor, yalnız bırakmaları için yalvarıyor gibi dişlerini çıkararak hafif hafif bağırıyordu. Gamsız’ın ıstırabını ve bakışlarındaki perişanlığı öğretmenler de gördüler.”
    Sponsorlu Bağlantılar
    23 Kasım 2010
soru sor