Kişiye Göre Anlatım Çeşitleri

İsimli konu WH 'Ansiklopedi' kategorisinde, ●ŚOП İKλZ● üyesi tarafından 23 Kasım 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Kişiye Göre Anlatım Çeşitleri. Kişiye Göre Anlatım Çeşitleri Kişiye göre iki çeşit anlatım vardır: 1. Birinci kişi anlatımı 2. Üçüncü kişi anlatımı 1. Birinci kişi anlatımı:... Parfümlerin içeriklerine göre çeşitleri Nedenlerine Göre Aldatma Çeşitleri ...

 1. Sponsorlu Bağlantılar

  Kişiye Göre Anlatım Çeşitleri  Kişiye göre iki çeşit anlatım vardır:

  1. Birinci kişi anlatımı

  2. Üçüncü kişi anlatımı  1. Birinci kişi anlatımı:

  Yazarın kendisinden söz ettiği “ben, biz” sözlerini kullandığı cümleler birinci kişi anlatımına örnektir:

  “Dün akşam gün batımı, hiç görmediğim bir güzellikteydi. Pembe turuncu bir buğu vardı gökte. Hele maunaların geçtiği Seine üzerinde gök öyle bir göründü ki, Grenelle Köprüsü’nde ürperdim. Tramvayda baktım; kimse ama hiç kimse görmüyor bu güzelliği. Farkında olan kendinden geçen, tedirgin olan bir yüz yok... Ama diye düşündüm, güzelliği bulmak için, yolculuğa kalkar, uzaklara giderler.”

  2. Üçüncü kişi anlatımı:

  Yazarın başkalarından söz ettiği, “sen, siz, onlar” dediği
  cümleler üçüncü kişi anlatımına örnektir.

  “Gamsız hastaydı. Çocuklar derhâl bunu fark ettiler. Yemek götürdüler. O verilen yiyecekleri yemiyor, ara sıra titizleşiyor, yalnız bırakmaları için yalvarıyor gibi dişlerini çıkararak hafif hafif bağırıyordu. Gamsız’ın ıstırabını ve bakışlarındaki perişanlığı öğretmenler de gördüler.”
  Sponsorlu Bağlantılar
  23 Kasım 2010
  #1
soru sor