Kitap Okumanın Önemi

İsimli konu WH 'Güzel Sözler & Hazır SMS' kategorisinde, ruzgar250 üyesi tarafından 17 Haziran 2009 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Kitap Okumanın Önemi. Türkiye 81 il ve 923 ilçeden oluşmaktadır. Sizce Ülkemizde kaç tane kütüphane mevcuttur? 450 tane kütüphane vardır Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, yok... Plajda kitap okumanın keyfi başkadır Kitap okumanın faydaları ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Türkiye 81 il ve 923 ilçeden oluşmaktadır. Sizce Ülkemizde kaç tane kütüphane mevcuttur? 450 tane kütüphane vardır Türkiye Cumhuriyeti topraklarında, yok bir sıfır unutmadım tam tamına dört yüz elli kütüphane! Yani her İl’e 5.5 ; her İlçe’ ye ise 0.48 tane kütüphane düşüyor! Yani ülkenin en az 473 İlçesinde kütüphane yok! Bu bir utanç tablosudur! 700 000 kahvehanesi olan bir Ülkede sadece 450 kütüphane var. Fransızların bir araştırmasına göre Türkiye de bir kişi yılda ortalama altı saat kitap okuyormuş, bu rakam Avrupa standartlarının çok altında. Okumaya ve kitaba verdiğimiz önem ortada.
    Yüce Peygamberimiz ‘’bir saatlik okumanın 70 yıllık ibadetten hayırlıdır ‘’ diyerek ekliyor ‘’ ilim Çin de ise arayın’’. Bu sözleri de bize kitaplar aktarıyor. Halife Hz. Ali ise ‘’bir harf öğretenin kırk sene kölesi olurum’’ diyerek okumaya verdiği değeri anlatıyor. M. Kemal Atatürk 4498 kitap okumuş 57 senelik ömründe(bu tescillenmemiş bir dünya rekorudur). Yani kitaplardan edindiği bilgilerle çağının en modern ülkesini kurdu. Öyle devirlerden geçtik ki kitaplar yasaklandı, meydanlarda yakıldı ve halkımız okumaktan soğutuldu. Kitap okuyup bilinçlenen, fikir üretebilen, aykırı soru sorabilen, araştıran halk istenmedi! Siyasi olmayan şiirler, romanlar, hikayeler ve makaleler sırf yazarlarının ‘’istenilmeyen’’ ideoloji ve fikirlere sahip oldukları için yasaklandı. Şimdi ise kitap okumaktan çekinen halk, okumaya teşvik ediliyor. Gerçi gözle görünen bir teşvik yok. Bence kitap satışlarında ki Katma Değer Vergisi’ni (K.D.V) kaldırarak kitap okumayı biraz daha cazip hale getirilebilir devletimiz.Okullarda okuyan öğrencilerimizi sık aralıklarla kütüphaneye götürüp kitap okuma sevgisi aşılamamız gerekmektedir. Öğretmenlerimize ve ebeveynlere büyük görev düşüyor bu konuda.
    Peki siz? Boş zamanlarınızı hangi aktivitelerle değerlendiriyorsunuz? Kitap okumak gibi bir alışkanlığınız var mı? Varsa günde kaç saat yada kaç sayfa okuyorsunuz? Ortalama yıllık kişi başı 6 saat kitap okuyan bir Ülkede tuhaf soru değil mi? İşe nasıl gelip gidiyorsunuz? Eğer toplu ulaşım araçlarından istifade ediyorsanız, bu yolda geçen süreyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Eminim ki bu soruların hiçbirinde ‘’kitap okumak’’ yoktur yada çok azdır. Okuyorum diyebilmek için günlük okuma(gazete ve kitap) süresi en az 90 dakika yada 50 sayfa olması gerekiyormuş. Umarım Türk Vatandaşlarının büyük çoğunluğu bu ortalamayı yakalar.Kitap Okumanın Önemi
    Bu köşede sizleri ağırlamak büyük bir zevk ve şerefti, hoşça ve dostça kalın. Kitap Okumanın Önemi
    Sponsorlu Bağlantılar
    17 Haziran 2009
  2. teşekkür ederim arkadaşım.ama konuyu yalnış yerde açmışsın.düzeltirsen sevinirim:tamam:
    20 Haziran 2009
  3. ! PayLAsım ıcın saoL ... !
    1 Temmuz 2009
  4. Cok guzel ama bi TÜRKLAR cok kıtap okusa ne iyi olur
    10 Aralık 2010
  5. gerçekten doğru bir konu
    20 Aralık 2010
  6. Henüz kitap okuma alışkanlığı edinemedim..
    20 Aralık 2010
  7. Evet, Türkiye'de değişecek birçok olay var fakat belkide en önemliside kitap okuma alışkanlığıdır... Devletimiz her ile bir kütüphane açsa çok mu zor olur yani ?.. Okullarda okadar çok gereksiz ders varken bir tane de gerekli olan Kütüphane dersi yada Kitap Okuma dersi çıkarılsa ve haftada en az 2 saat bu dersler olsa nasıl olurdu acaba ?.. Ben bunu okurken utandım ya Çin'de Gazetelerin günde satılan sayısı ile Türkiye'deki gazetelerin günde satılan sayısı arasında tam 7 kat var... Yani Çin'deki insanlar bizden 7 kat daha fazla okuyor ve daha fazla bilgiye sahip.. Bizim ülkemizde ortalama her evde 2 tane televizyon vardır.. Gidin bir Çin'e, Japonya'ya ortalama her evde kaç televizyon var araştırın yada ben söyleyim ortalama televizyon sayısı bizim şuanki ortalama kütüphane sayısının yarısı.. Evet, yanlış duymadınız.. Bizim şuanki kütüphane sayımızın yarısı kadar adamların ortalama televizyon sayıları var.. Peki televizyonsuz nasıl haber alıyorlar diye sorarsanız bakın günlük gazete satışına.. Bizim gazetelerin satışının 7 katı satılıyor... Kitaplar desen zaten söylemeye gerek yok.. Sonra diyoruz biz neden gelişemiyoruz ?.. Daha temelde kitap okuma alışkanlığı verilemiyor büyüğünce hiç okunulmuyor.. Okulda birsürü gereksiz ders var ama kitap okuma saati yok ?.. Yazık sadece Yazık oluyor..
    20 Aralık 2010
  8. emeğine sağlık mükemmel bir konu:bravo:
    10 Ocak 2011
  9. ben kitap okuma alışkanlığımı çoktan kazandım ve kendimi şanslı sayıyorum hızlı okuma eğitimi de aldım yeterince hızlı okuyabiliyorum şimdiye kadarki kişisel rekorum 1014 sayfa 1 gün :)

kitap okumayı nedense insanlar sevemiyor sevmiyor değiller ama sevemiyorlar ben kitap okumayınca gerçekten çekilmez ve sinirli biri oluyorum çaya kahveye bağlanmak gibi bir şey benimki :)

herkese kitap okumaya çalışmasını tavsiye ederim !
    14 Ocak 2011
  10. Çok güzel bi alışkanlık :).. Keşke bende kazanabilsem.. Buna uğraşıyorum günde en az 10 sayfa okuyorum sonra artırmaya çalışıyorum git gite.. İnşallah bende senin gibi kitap okuyabilirim..:)
    15 Ocak 2011
  11. Paylaşım İçin Teşşekküler :)
    28 Mart 2011
  12. Paylaşım için teşekkürler :)
    8 Nisan 2011
soru sor