Namazın Faydaları

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, Alyoşa üyesi tarafından 4 Ağustos 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Namazın Faydaları. Namazın Sağlığımıza Faydaları Namaz kılmanın dini hükmüyle beraber bize getirdiği sağlığı biliyor muydunuz??? Müslüman, namazı ü teâlânın emri olduğu... Namazın müstehabları Namazın İlkleri! ...

1. Namazın Sağlığımıza Faydaları

Namaz kılmanın dini hükmüyle beraber bize getirdiği sağlığı biliyor muydunuz???

Müslüman, namazı ü teâlânın emri olduğu için kılar. Rabbimizin emrlerinde birçok hikmet, fayda vardır. Yasaklarında da birçok zararların olduğu muhakkaktır. Bu fayda ve zararların bir kısmı bugün tıp mütehassıslarınca tesbit edilmiş durumdadır. İslâmiyyetin sağlığa verdiği önemi, hiçbir din ve düşünce vermemiştir. Dînimiz, ibâdetlerin en üstünü olan namazı, ömrümüzün sonuna kadar kılmayı emr etmiştir. Namaz kılan, sağlık için olan faydalarına da elbette kavuşur. Namazın sağlık yönünden sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:

1- Namazda yapılan hareketler yavaş olduğundan kalbi yormaz ve günün muhtelif saatlerinde olduğu için insanı devamlı dinç tutar.

2- Günde başını seksen defa yere koyan bir kimsenin beynine ritmik olarak fazla kan ulaşır. Bu yüzden beyin hücreleri iyice beslendiğinden hâfıza ve şahsiyet bozukluklarına, namaz kılanlarda çok daha az rastlanır. Bu insanlar daha sağlıklı bir ömür geçirirler. Bugün tıpta “demans senil” denilen bunama hastalığına uğramazlar
    .
    3- Namaz kılanların gözleri, muntazam olarak eğilip-doğrulmakdan ötürü daha kuvvetli kan deveranına mâlik olur. Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kısmındaki sıvının devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Gözü “katarakt” veya “karasu” hastalığından korur.

Şimdiden hepinize teşekkürler....
    4 Ağustos 2008
  2. bunlar sadece bi kısmı olsa gerek cünkü daha cok olduuna inanyorum[ok]
    4 Ağustos 2008
  3. paylasım için saol
    4 Ağustos 2008
  4. ewt daha fazlasıda varda uzun yazıp kimseyi sıkmak istemedim:Disteyen olursa devamınıda yazabilirim...
    4 Ağustos 2008
  5. daima bu düşüncede ol..çok güzel bir konu..Teşekkürler..:)
    4 Ağustos 2008
  6. yorumlarınız için teşekkürler.sende sağolasın badsuvar abim...
    4 Ağustos 2008
  7. önemli deil:)
    5 Ağustos 2008
  8. Allah razı olsun.Gerçekten güzel konu.Yazı okuyunca Allah'ın bizi ne kadar çok sevdiğini bir kez daha idrak etmiş oldum.O'nun bu sevgisine layık olabilmek, O'na hayırlı bir kul olabilmek hepimize nasip olsun inş...
    5 Ağustos 2008
  9. hüzün yazı için teşekkürler,(uzun yazmak) mesaj alındı ama yazdığım konuların anlaşılması için kısa tutamam...ayrıca isteyen okuryaa nedirki 5 dakikasını almaz insanın..tamam size daha kısa konularla gelicem merak etmeyin.giriş yaparken 300 400 bazen 600 kişinin bölümde olduğunu görüyorum vardır onlardan okuyan birileri yaa!!
    5 Ağustos 2008
  10. yorumlarınız için teşekkürler bu arada azze ben onu sana yazmadım vala.hani uzun yazınca pek ilgi çekmiyor ve ben okunmasını istediğim için kısa ve renkli yazdım.çünkü gerçekten okunursa ibret alınacak birşey.:)
    5 Ağustos 2008
  11. evet hüzün bende aynen senin gibi yaptım kısa ve renkli,böyle diyoruz ama o çok eleştirdiğimiz tv lerden bi farkı kalmıyo yorumlarımızın(kısa ve renkli)illa insanların dikkatini çekmek gerekiyo yani,insan faydalı olanı neden kendisi bulamıyo acaba...
    5 Ağustos 2008
  12. faydalı bı konu actın ıcın tesekkurler
    5 Ağustos 2008
  13. vala bende bilmiorum azze neden bulamıyoruz faydalı olanı.olsun biz ilgi çekici yapalımda biz göstermiş olalım.madem kolayca bulamıyor kimse:)bu arada ua 1905 arkadaş çok teşekkür ederim yorumun için..
    5 Ağustos 2008
  14. paylasım icin saol
    5 Ağustos 2008
  15. sizler sağolun...
    5 Ağustos 2008
  16. konumu hortlatıyorum.arkadaşlar yeniden hatırlatmak istedim...
    13 Haziran 2009
  17. camiden yolu geçmeyen insandan hayır gelmez zaten arkadaşlar :) kötü birşey oldugunda Allahın yanına sıgınmanızı pisikolojik olarak tavsiye ederim ;) paylaşım için saol
    13 Haziran 2009
  18. yorumun için teşekkürler...
    13 Haziran 2009
  19. kısaca namazın faydaları insanı dininden uzaklarşırmaz ve unutturmaz cennette kapısı açık olur ve hep iyi şeyler duşunur NOT sağlık yonundende çok iyi
    24 Ekim 2010
  20. Çok güzel konuydu. Ellerine sağlık... Ruhi olarakta yararları var gerçekten. :tamam:
    24 Ekim 2010
soru sor