Olay resimm!!afrikalı çocuğun dramı..

İsimli konu WH 'Genel Sohbet' kategorisinde, Alyoşa üyesi tarafından 28 Temmuz 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Olay resimm!!afrikalı çocuğun dramı... [IMG] Kevin Carter, Sudan Kelimeler yetersiz... Sudanlı aç bir çocuğun incecik siyah teni, narin kemikleri ve güneşten pişmiş öne eğik başı. Küçük kızın... resimm resimm resimm... Kurt Çocuğun Dramı... ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Olay resimm!!afrikalı çocuğun dramı..
    Kevin Carter, Sudan

Kelimeler yetersiz...

Sudanlı aç bir çocuğun incecik siyah teni, narin kemikleri ve güneşten pişmiş öne eğik başı. Küçük kızın açlıktan bir adım daha atacak gücü kalmamış. Yere kapaklanmış, emekleyerek bir kaç kilometre ilerideki yardım kampına gitmeye çalışıyor. Biraz arkasında ise bir akbaba sabırla bekliyor. Ölse de yesem diye.

Ve küçük kız için inanılmaz bir fırsat doğuyor: Küçük kızı kurtarabilecek bir insan olayı görüyor ve yanına yaklaşıyor. Ve işte zamanın durduğu an:

Kızın bu halini gören gazeteci Kevin Carter, fotoğraf makinesi ile bu anı donduruyor ve çektiği bu fotoğrafla hayalindeki Pulitzer ödülünü 1994 yılında alıyor.

1994 yılında Sudan da çekilen bu fotoğraf Afrikada ki açlığın simgesi oldu ve belkide bir çok insan bu fotoğraf sayesinde açlıktan kurtuldu.

Ancak insanlar olayı sadece bir fotoğraf karesi olarak görmüyorlardı, Kevin Carter e olayın devamını yani küçük kıza ne olduğunu sordular. Cevap en az fotoğraftaki manzara kadar içler acısıydı:

Carter, küçük kıza yardım etmediğini ama fotoğraf çekerken akbabanın korkup kaçtığını, kızın yaşayıp yaşamadığını bilmediğini ama yaşıyor olması gerektiğini, çünkü gıda yardımı yapılan Amerikan üssünün pek de uzakta olmadığını söyledi.

Kevin Carter, 1994’ün bir Haziran günü bahçe sulama hortumunu araba egzostuna bagladi ve arabasinda bogularak oldu.. Geride bıraktığı intihar notu karmaşıktı ama içinde bulunduğu ızdırap dolu ruh halini sorgulayan hiçbirşey yoktu.Yazmadan birkaç zaman önce ” Kendimi normal insanlara yabancılaşmış hissediyorum. Objektif kapakları kapanıyor ve korkunç kan görüntüleriyle karanlık yerlere doğru geriliyorum.”

Bu karanlık yerler Carter’in cevaplamadığı soruları da beraberinde getirdi. Ondan önce ve ondan sonra gelen fotoğrafçılar gibi o da gözlerinin önünde insanların ölüşünü izledi ve sadece fotoğraflarını çekti. O zavallı Sudanlı çocuğa yardım etmediğini kabul etti.Ama fotoğrafı çektikten sonra bir ağacın altına oturdu ve gözyaşlarına boğuldu......
    Sponsorlu Bağlantılar
    28 Temmuz 2008
  2. çok kötü ama ne bilim yaw
    28 Temmuz 2008
  3. paylaşım için teşekkürler
    28 Temmuz 2008
  4. Emeğine sağLık
    28 Temmuz 2008
  5. ya bu resim çoook eski herkes blir bunu ve konu defalarca açıldı
    28 Temmuz 2008
  6. :D konuyu önceden açanlardan özür dilerim arkadaşlar.
    28 Temmuz 2008
  7. evet cok kötü yha
    28 Temmuz 2008
  8. of azını kırıyım ya
    29 Temmuz 2008
  9. kafa göz kırmakla olacak iş değil.ama burda şunu birkez daha görüyoruzkiii herkezz benlik duysuna kapılmış.adam ödülü düşünürken kıza yardım etmeyi aklının ucundan geçirmemişş.yazık yazıkkk ne hale geldi insanlık..:(
    29 Temmuz 2008
  10. :(:(:(:(:(
    29 Temmuz 2008
  11. gormustum tesekkurler
    29 Temmuz 2008
  12. ßu ayıp ßizim ayıßımızdır arkadasLar Soframızda ßir Lokma Ekmek ßırakırken ßu KardeşLerimizi DüşüneLim Şükretmek ßi yana ELimizden geLene kadar YardımLarda ßuLunaLım ßunun için ßir Çok KuruLuş var ßakın Amerika'nın aßLukaya aLdığı üLkeLer ßu sıkıntıyı Cekiyor ßu KardeşLerimizin NesiLLerini Tüketerek yeni ßir Düzen Kurma Çaßasındadır.Ordaki KardeşLerimizin Hiçßir Şansı yOktur ALLah yardım etsin.
    29 Temmuz 2008
  13. saolllll:(:(:(:(
    29 Temmuz 2008
  14. emeeğ saygı
    29 Temmuz 2008
  15. :(emege saygıııı :(:(:(:(:(
    29 Temmuz 2008
  16. insanın içi yanıyor ya
    29 Temmuz 2008
  17. off ya yane insanlar var ya sen yardım etme gıt fotorafından para kazan odül al!!!:kızgın:
    29 Temmuz 2008
  18. içim parçalandı ya
    29 Temmuz 2008
  19. bence keşke ödülü vermeden önce adama sorsalarmış kızı kurtardın mı? diye.:)
    29 Temmuz 2008
  20. aklımız da bulunmasın da ve ibret için bakılmasında fayda vardır.. faruk hemşehrim kardeşim...:):)
    29 Temmuz 2008
soru sor