Peygamberlerin görevi nedir

İsimli konu WH 'Peygamberler' kategorisinde, bad-suvar üyesi tarafından 23 Ekim 2008 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Peygamberlerin görevi nedir. Peygamberlerin görevi nedir? Üstad Bediüzzaman hazretleri, “Kuranın vazife-i asliyyesi: Daire-i rububiyetin kemalat ve şuunatını ve daire-i ubudiyetin... Polisin görevi nedir Mikail (a.s) Görevi Nedir? ...

 1. Sponsorlu Bağlantılar
  Peygamberlerin görevi nedir?

  Üstad Bediüzzaman hazretleri, “Kuranın vazife-i asliyyesi: Daire-i rububiyetin kemalat ve şuunatını ve daire-i ubudiyetin vezaif ve ahvalini talim etmektir.” Şeklindeki ifadesiyle, aynı zamanda peygamberlerin (a.s.m.) kutsi vazifelerini de veciz bir şekilde ortaya koymuş oluyor.

  Allahın zatı, sıfatları, fiilleri ve isimleri daire-i rububiyettir. Allahın emirlerine uymak, yasaklarından sakınmak, İlahi isim ve sıfatların bir tecelligahı olan mahlukat alemini tefekkür etmek gibi kulluk görevler ise daire-i ubudiyettir.

  İnsan, peygambere tâbi olmaksızın bu iki sahanın hiçbir meselesinde hüküm veremez. Verirse bu hüküm şahsî ve nefsî kalmaya mahkum olur.

  İşte peygamberler birinci daireyi insanlara tanıtan ve onlara ikinci daireye ait görevlerini öğreten İlâhî elçilerdir.
  Sponsorlu Bağlantılar
  23 Ekim 2008
  #1
 2. allah razı olsun...
  31 Ekim 2008
  #2
 3. Paylaşım için teşekkürler...
  7 Kasım 2008
  #3
soru sor