Skolyoz hastalığı!!

İsimli konu WH 'Sağlık' kategorisinde, breakerturk üyesi tarafından 16 Aralık 2007 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Skolyoz hastalığı!!. Skolyoz Hastalığı 2,5 milyon ‘skolyoz’lunun bulunduğu Türkiye’de, her 10 kız çocuğundan biri bu hastalığa yakalanıyor. Ancak, neredeyse bütün vakalarda... Skolyoz Fotoğraflar Skolyoz Hastalığı için Yarışıyor ...

1. Sponsorlu Bağlantılar
    Skolyoz Hastalığı

2,5 milyon ‘skolyoz’lunun bulunduğu Türkiye’de, her 10 kız çocuğundan biri bu hastalığa yakalanıyor. Ancak, neredeyse bütün vakalarda teşhis gecikiyor.
    Henüz 12 yaşındaki kızınız bel, sırt ağrısı, nefes darlığı mı çekiyor? Yoksa omurgası yana eğilmiş, omuzları biraz dengesiz mi gözüküyor? Çocuğunuz, Türkiye’deki her 10 kızdan birinde görülen ‘skolyoz’ hastası olabilir. Skolyoz, omurgadaki şekil bozukluğuna deniyor. Doğuştan olabiliyor; çocuk felci, beyin felci veya kas erimesi gibi hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabiliyor veya sebebi bilinmeyen bir durumdan kaynaklanabiliyor. Hastalık omurganın sağa, sola, öne doğru eğrilmesiyle kendini gösteriyor.

Skolyoz, omurga'nın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, arkadan öne doğru anormal bir eğrilik ile beraber de görülebilir.
    Skolyoz 3 şekilde ortaya çıkabilir:
    Doğuştan olabilir (konjenital). Bu durum genellikle omurgadaki bir kusura veya birbirine kaynamış kaburgalara bağlıdır.
    Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak kasların felci sonucunda oluşabilir.
    İdiyopatik (nedeni bilinmeyen) olabilir. Daha önce düzgün olan bir omurgada, bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir.
    KORSE, TEDAVİDE ETKİLİ

Ameliyatla omurgaların düzelme oranı yüzde 70-80 arasında değişiyor. Diğer ortopedik ameliyatlara göre skolyoz ameliyatları daha riskli. Söz gelimi omurga fazla dönmüş ya da eğrilik çoksa ameliyatla tamamen düzeltmek mümkün olmayabiliyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Emre Acaroğlu, şu anda ‘en etkili yöntem’ olduğunu söylediği uygulamayı şöyle anlatıyor: “Sırttan omurlara vidalar yerleştiriliyor ve bunlar bir çift çubukla birbirine bağlanıyor. Bir ayda kemikler kaynıyor. Bu uygulama Türkiye’nin iyi omurga merkezlerinde sorunsuz olarak yapılıyor.”
    Korse, ilerleyen ve 25 derecenin üzerindeki skolyozlarda kullanılıyor; teşhis ne kadar erken konuluyorsa etki de o denli artıyor. Korseyle omurga asimetrik basınçlara karşı destekleniyor ve hasta büyüdükçe vücuda uyum sağlayacak şekilde ölçüler değiştiriliyor. Tedavi hangi yaşta başlarsa başlasın adet dönemine girdikten sonra 1,5 yıl daha korsenin kullanılması gerekiyor, günde 22-23 saat takılıyor, ilk 15 günden sonra eğriliğin yüzde 50 oranında düzelmesi bekleniyor. Tedavi tamamlandığında omurga ilk eğrilik derecesinde ya da birkaç derece altında ise tedavi başarılı kabul ediliyor. Korse, skolyoz hastalarının en çok başvurdukları tedavi şekli olarak biliniyor. Ama günde 22-23 saat korseyle dolaşmak hastaları rahatsız ediyor.

FELÇ BİLE EDİYOR

Skolyoz, tedavi edilmediğinde ciddi sırt ve bel ağrılarına sebep oluyor. Eğrilik 70 derecenin üzerine çıktığında ise kalp ve akciğerin yetersiz çalışmasına, böbrek yetmezliğine, omurgadaki problemler nedeniyle hastanın belden aşağısının felç olmasına, ayak yamukluğuna ve kalça çıkıklığına sebep olabiliyor. Skolyozun özel olarak tetiklediği bir hastalık yok; fakat çocuk doğuştan skolyozsa beyin ve omuriliğin MR ile tetkiki tavsiye ediliyor.

Prof. Dr. Ünsal Domaniç, skolyozların gündelik hayatta dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

Düzgün ve dik durmaya çalışmalı.

Her gün sırt ve bel kaslarını güçlendiren ve esneten egzersizler yapmalı.

Çok ağır nesneler taşınmamalı; özellikle tek kol kullanarak taşımaktan kaçınmalı.

Uzun süre masa ve bilgisayar başında çalışanlar, kısa molalar verip germe egzersizleri yapmalı.

Kilo almaktan kaçınılmalı; yüzme, jimnastik, yürüyüş, koşu gibi sporlar yapılmalı.

(Yukarıda ki yazı alıntıdır)

Arkadaşlar sırtım ve belimde oluşan ağrılar nedeniye Fizik Tedavi Doktoruna çıktım. Ve skolyoz hastası olduğumu öğrendim. Ne olduğu internetten araştırdım. Sizinle de paylaşmak istedim. Eğer sizinde sırtınızda, boynunuzda ya da belinizde ağrı varsa kendi geçer diye beklemeyin ve bir uzmana başvurun.
    Sponsorlu Bağlantılar
    16 Aralık 2007
  2. bende skolyozum hatta ameliyat oldum benimde 49 dereceydi 26 ya düştü
    3 Ekim 2008
  3. Allah dert verip derman aratmasın.
    6 Ekim 2008
  4. bende skolyozdn amilyat oldum ve amilyat olalı 2sene oldu bazı kısıtlamaların dışında cok rahatım bnda korkulck bişi yok asıl korkulması gerekilen şey amilyat olman gerekipte amilyat olamaman cünkü gn gectkce ilerleyebln bi hastalık bu...
    9 Temmuz 2010
  5. ben 2 ay önce hhastaneye gittim bana sen skplyoz hastası dediler duyunca beyinden vrulmuşa döndüm naci beye gittik o bize istambula sevk etti biz istambla gittik orda ünsal beye tedavi olduk bana ameliyat olman gerekir dedi bu sefer daha kötü oldum çok korkmuştum şimdi yaz tatilinde gidecem ameliyat olayım ünsal beye ameliyat olanlar lütfen durumunu yazsın
    14 Ocak 2011
  6. Ben 2000 senesinde ameliyat oldum ünsal hocaya a.r.olsun şimdi ameliyatlı olduğumun bile farkına varılmıyor. ayakta fazla kalamıyorum sadecde en fazla 20 dk oda bu hastalığa göre normal. bence çok ytenekli ve başarılı bir doktor.
    7 Şubat 2011
  7. Ben de ameliyat oldum şuan pek şikayetim yok fakat hafif kilo sahibi olduğum için nefes darlığı çekiyorum.
    14 Şubat 2011
  8. Bende skolyoz hastasıyım yaklaşık 3 ay once amelıyat oldum derecem dusuktu ama vücut deformasyonu yuzunden amelıyat olmam gerekti. Prof. Dr Ünsal Domaniç ameliyatımı yaptı son derece mutluyum eger amelıyat olmak ısteyenler varsa onerebılecegım tek adres Ünsal Domaniçtir. Bir sürü doktoru denedım ve hepsı bana her seferınde saçma sapan seyler soyledıler. Kafanızı karıştırıp ağrılarınıza ınanmayabılırler o yuzden Ünsal Domaniçe gıdın ve düzelin amelıyatımdan 3 ay gecmesıne ragmen ıstedıgım her seyı yapabılıyorum agrım falanda yok amelıyat olmanız gerekıyorsa olmanızı kesınlıkle onerırım.
    26 Nisan 2011
  9. Bende skolyoz hastasıyım. Derecem 58-63'tü. İstanbul Maltepe Marmara' da ameliyat oldum, şimdi gayet iyiyim. Doktor Mehmet Nurullah ERMİŞ' e teşekkür ederim :)
    27 Temmuz 2011
  10. Bende skolyoz hastasıyım. Derecem 58-63'tü. İstanbul Maltepe Marmara' da ameliyat oldum, şimdi gayet iyiyim. Doktor Mehmet Nurullah ERMİŞ' e teşekkür ederim :)
    27 Temmuz 2011
  11. Ben 2011 yılının haziran ayında skolyoz hastası olduğumu öğrendim.Zor bir hastalık olduğunu bildiğim halde ailem benden daha çok üzülüyor.Skolyozumun derecesi ilk önce 37 dereceydi ama şu anda 1 senedir korse kullandığıma rağmen 52 dereceye çıktı.Şu anda 12 yaşındayım doktorum tedaviye başladığımda 18 yaşında olsaydı hemen ameliyat yapardım demişti.Şimdi ise derecem arttığı için 14 yaşına gelmemi bekliyor.Ameliyat olmaktan hiç korkmadım ve korkmuyorum.Ama ben doğuştan kas hastasıyım ve birazda kiloluyum yataktan kalktığımda,eğildiğimde zorluk çekmekten korkuyorum.Benim gibi skolyoz hastalığından ameliyat olup kas hastası olan bir kişi varsa çektiği zorlukları anlatırsa çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler.
    8 Haziran 2012
soru sor