Zati bey ve çok sesli koro

İsimli konu WH 'Müzik' kategorisinde, ozan güneri üyesi tarafından 15 Aralık 2010 tarihinde yazılmıştır. Konu Özeti: Zati bey ve çok sesli koro. ZATİ BEY VE ÇOK SESLİ KORO Abdülmecit�in padişahlığı sırasında sarayda Donizetti tarafından Muzıka mensubu Türk gençlerinden bir koro teşkil... Mülk Süresi Slayt Görüntülü ve Sesli Çok iYİ Çalışma Bedirhan Gökçe - Doktor Bey Sesli Şiiri Dinle ...

1. ZATİ BEY VE ÇOK SESLİ KORO

Abdülmecit�in padişahlığı sırasında sarayda Donizetti tarafından Muzıka mensubu Türk gençlerinden bir koro teşkil edilmiş; Dolmabahçe Saray Tiyatrosu�nda yabancı sanatçıların oynadıkları operalarda da bu koro görev yapmıştı. Abdülaziz�in ihmali sonucunda ise bu teşebbüs yok olmuştu. Abdülhamit�in saltanat yıllarında sarayda çok sesli koro teşkil etmek için teşebbüse geçtiğini biliyoruz. Bu önemli sanat hamlesi yapan klarnet sanatçısı Zati Bey�dir. Zati Bey 1864�de doğmuş, dokuz yaşında Muzıka-i Humayun�a girmişti. Önce Paskuali�den keman aldı. Bir müddet sonra flüt öğrenmeye başladı. Yıllarca bu sazı çaldıktan sonra, şef yardımcısı ve klarinet sanatçısı Miralay Mehmet Ali Bey, kendisinin yaşlandığını söylerek Zati Bey�i klarinet öğrenmeye teşvik etti. Zati Bey bir yandan da Guatelli Paşa�dan armoni, Aranda Paşa�dan piyano dersleri aldı. Zati Bey, Avusturya�dan memleketimize gelen bir koronun II. Abdülhamit�in huzurunda konser verip, beğenildiğini görünce saraydaki Türk müzisyenlerden böyle bir heyet kurmuş, konserler vererek başarı kazanmıştır. 1951 yılında kaybettiğimiz sanatçı bu olayı şöyle anlatır: �Yüzbaşılığım sırasında Avusturya�dan ikiyüz kişilik bir vokal grup gelmişti. Bir gece huzurda kendilerini dinlettiler, takdir edildiler. Ertsi gün müracaat ettim. Bunun tıpkısını yapacağım dedim. Güldüler;nasıl olur? dediler. Ben yaparım, gelir dinlersiniz, beğenirseniz Padişaha arz edersiniz, dedim. Kışladan hanendelerden (Türk mu*****i ses sanatkarları) ve sesleri müsait muzıka efendilerinden altmış kişi ayırdım. Meşhur opera parçalarından on tanesini seçtim. Günde birkaç saat çalışmak şartıyla 6 ay uğraştım. Nihayet bir gün konserimi verdim. Beğendiler, arz ettiler, huzurda tekrar ettik. Elçiler de vardı. Alkışlandık. Hatta Fransız elçisi �Sizde bu akşam ciddi bir iş gördüm� dedi. Ertesi gün koroda bulunan efendilerin askeri rütbeleri birer derece yükseltildi. Ben de kolağalığa yükseltildim ve o sıralar vefat eden Mehmet Ali Bey�in yerine Muzıka Muallim Muavini oldum. Sultan Hamid�in yirminci senesindeki şenlikte bestelediğim bir marşı Muzıka�nın refakati ile bizim takıma söylettim. Bu, memlekette ilk defa yapılan bir şeydi. Ertesi gün Binbaşı oldum, altın liyakat madalyası aldım��
    15 Aralık 2010
soru sor